Informacje

11 listopada Święto Niepodległości. Jak wieszać flagę? Najczęściej popełniane błędy

flaga Polski. Obraz Ada K z Pixabay

11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia wielu Polaków wiesza flagi na balkonach i przed swoimi domami. Jak zrobić to prawidłowo, zeby nie popełnic gafy?

Jak prawidłowo wieszać flagę 11 listopada?

Najczęściej spotykanym rodzajem polskiej flagi jest ta biało-czerwona, w narodowych barwach RP. Niekiedy jednak Polacy wywieszają flagi z godłemCzy to błąd?

Dozwolone jest również używanie flagi z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Rzeczypospolitej Polskiej (również według ściśle określonego wzoru). Wówczas stosunek wysokości godła do szerokości flagi wynosi 2:5 – mówi w gazecie „Nowości. Dziennik Toruński” dr Joanna Modzyńska z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK.

Jednak Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie zwraca uwagę na to, że Flaga wywieszana na prywatnych domach i mieszkaniach nie powinna również zawierać herbu, czy godła, ponieważ takie flagi są zarezerwowane dla instytucji publicznych.

Przede wszystkim należy zadbać, by wywieszana flaga była czysta, pozbawiona jakichkolwiek napisów, czy rysunków, a jej barwy nie powinny być wyblakłe.  

Flagę powinniśmy umieścić na maszcie pionowym bądź skośnym. Ważne, aby wieszać ją tylko horyzontalnie. – Umieszczenie flagi w pozycji wertykalnej, czyli poprzeczne przymocowanie, jest możliwe tylko podczas imprez sportowych – wyjaśnia dr Modrzyńska.

Dwa pasy (biały i czerwony) na polskiej fladze mają taką samą szerokość. Jeśli flaga wisi poziomo biały pas znajduje się na górze, natomiast w pozycji pionowej biały pas znajduje się po lewej stronie. Gdy flaga jest powieszona pionowo na maszcie, biały pas musi znajdować się przy nim. 

Wywieszając biało-czerwone barwy w Święto Niepodległości pamiętajmy, że są one, obok wizerunku orła białego oraz „Mazurka Dąbrowskiego” symbolami naszego kraju i podlegają ochronie prawnej!

Źródło: se.pl, Nowości. Dziennik Toruński