Polska

Władze Warszawy i innych samorządów – „Pozostaje nam tylko ciemność”.

fot. pixabay.com

W ponad 50 miastach i miasteczkach zostanie we wtorek wyłączone oświetlenie: na ulicach, skwerach, parkach czy budynkach użyteczności publicznej. W ten sposób samorządy zaprotestują przeciwko cięciu ich dochodów przez rząd.

Władze Warszawy i innych samorządów wyłączą dziś iluminacje na niektórych obiektach. Akcja odbędzie się pod hasłem „Pozostaje nam tylko ciemność”.

Ma to być forma protestu przeciw – jak to określają samorządy – rosnącej finansowej presji wywieranej na lokalne budżety przez rząd. Sprawa ma także związek ze sprzeciwem z powodu weta Polski i Węgier wobec unijnego budżetu.

 Obecnie na brak stabilności dochodów samorządów lokalnych, nakłada się zagrożenie pozbawienia mieszkańców środków budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. A tylko dalsza możliwość korzystania ze wspólnotowych środków finansowych UE w kolejnych latach, może zapewnić uruchamianie lokalnych, wciąż jeszcze nie dość wykorzystanych potencjałów – uważa Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”, które jest organizatorem tego niecodziennego protestu.

W Warszawie nie będą oświetlone niektóre mosty. Nie będzie działać także oświetlenie wiaduktu im. Stanisława Markiewicza i iluminacja ciągu drzew w Alejach Ujazdowskich.

Cezary Jurkiewicz, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Warszawie, zwraca uwagę, że mamy do czynienia z procesem budowania narracji przez symboliczne wydarzenia.– Protestuję przeciwko takim wydarzeniom. Jednocześnie rozumiem, że w tej wolności, która jest nam dana, każdy ma prawo wyrażać swoje opinie. Niejednokrotnie mieliśmy sytuację, że w niewłaściwym czasie podświetlano różnymi kolorami Pałac Kultury i Nauki. Wiem o tym, że prezydent i koalicja rządząca w Warszawie używa wszelkich argumentów, aby robić to, co będzie wspierało opozycję w Polsce – informuje Cezary Jurkiewicz.

Prezydent Warszawy nie ustaje w krytyce obecnego rządu. W ostatnich dniach Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie unijnego budżetu.

Na godzinę będzie wyłączone oświetlenie na Placu Wolności we Wrocławiu. To przestrzeń piesza w samym centrum – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia.

Również Łódź symbolicznie na godzinę od 17 do 18 wyłączy podświetlenie biurowca łódzkiego ośrodka geodezji oraz z godzinnym opóźnieniem zapali iluminacje świąteczna na Piotrkowskiej.

Także Bydgoszcz dołączy  do protestu. Przez godzinę będzie wygaszony pylon Mostu Uniwersyteckiego.

We wtorkowy wieczór nie zostanie uruchomiona iluminacja „Dźwigozaurów” w Szczecinie (trzech portowych żurawi), jednego z symboli miasta. Nie prowadzimy z tej okazji żadnej kampanii informacyjnej, wiadomości w tej sprawie docierają do mieszkańców za pośrednictwem mediów – informuje Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta.

W Katowicach wyłączone zostanie oświetlenie budynków Urzędu Miasta przy Rynku 1 i 13 oraz ul. Młyńskiej. – Będzie to zauważalne, a jednocześnie nie stworzy zagrożenia w bezpieczeństwie – zapewnia Ewa Lipka, rzecznik prezydenta Katowic.

Udział Krakowa w proteście będzie symboliczny, by jak mówi Dariusz Nowak z wydziału komunikacji społecznej nie ucierpieli mieszkańcy. – Wygaszamy jedynie fragment oświetlenia placu Wszystkich Świętych oraz iluminację Pałacu Wielopolskich, w którym mieści się krakowski magistrat – podaje Dariusz Nowak.

Do protestu przyłączyły się m.in. Gdańsk, Białystok, Lublin, Wrocław, Katowice, Izabelin, Elbląg, Pruszcz Gdański, Gliwice, Kołobrzeg, Łomianki, Warszawa, Lublin i wiele innych. W Opolu ciemno będzie na 20 ulicach.

W Lublinie na Placu Litewskim na godzinę zostaną wyłączone podświetlenia fontanny, drzew, elementów małej architektury, iluminacje zabytków i pomników, a także znany napis „I love Lublin”.

Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Nie wykluczają weta.

– U nas zostanie wyłączone oświetlenie części drewnianej mola oraz mariny. Przed wejściem na molo zostaną umieszczone tabliczki z informacją o planowanym wyłączeniu – mówi Izabela Heidrich z sopockiego Urzędu Miasta. Poza tym  wyłączone zostanie także oświetlenie budynku urzędu miasta i tzw. podkowy przed magistratem. Oświetlenie zostanie przywrócone po godzinie, czyli o godz. 18.

W Poznaniu ciemność ogarnie na godzinę główny budynek Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim oraz sąsiadujący z nim Wolny Dziedziniec.

– Jeśli rządzący nie zrezygnują z planów wyłączania finansowej kroplówki samorządom na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb mieszkańców ich społeczności, ponura ciemność może stać się wymuszoną ekonomicznie rzeczywistością – zapowiada Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.

Rafał Trzaskowski wraz z opozycją chcą szybkiego przyjęcia wieloletnich ram finansowych w obecnym kształcie.

Źródło:regiony,rp,pl/RadioMaryja