Kultura

„Project Northmoor”- Grupa fanów i aktorów chce kupić dom, w którym JRR Tolkien napisał „Hobbita” i „Władcę Pierścieni”

Źródło:Wikipedia

Aktorzy chcą kupić dom, w którym JRR Tolkien napisał „Hobbita” i „Władcę Pierścieni”. Gwiazdy ekranizacji książek Tolkiena wraz ze współpracownikami produkcji postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i kupić posiadłość. W tym celu zorganizowano specjalną charytatywną akcję crowdfundingową o nazwie „Project Northmoor”, której celem jest zebranie funduszy na zakup nieruchomości i przekształcenie jej w pierwsze na świecie centrum literackie Tolkiena.

Oksfordzki dom, w którym J.R.R. Tolkien mieszkał wraz ze swoją rodziną w latach 1930-47, jesienią zeszłego roku został wystawiony na sprzedaż. To tu, przy Northmoor Road w Północnym Oksfordzie legendarny pisarz stworzył swoje najbardziej niezapomniane dzieła – „Władcę Pierścieni” i „Hobbita”. Mający sześć sypialni, spiżarnię i salę śniadaniową dwupiętrowy, ceglany dom ma wkrótce ponownie trafić na rynek. Jego cena to 5,3 mln dolarów.


Gwiazdy ekranizacji książek Tolkiena wraz ze współpracownikami produkcji postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i kupić posiadłość. W tym celu zorganizowano specjalną charytatywną akcję crowdfundingową o nazwie „Project Northmoor”, której celem jest zebranie funduszy na zakup nieruchomości i przekształcenie jej w pierwsze na świecie centrum literackie Tolkiena.

  • Nie zdołamy tego osiągnąć bez wsparcia światowej społeczności fanów Tolkiena, naszej wspólnoty darczyńców – mówi w opublikowanym 2 grudnia filmie promującym akcję zaangażowany w projekt Ian McKellen, czyli czarodziej Gandalf.
  • Swoje wsparcie zaoferowali również John Rhys-Davies, który w „Hobbicie” wcielił się w krasnoluda Gimlego, odtwórca roli Bilbo Martin Freeman, ilustrator „Władcy pierścieni” John Howe oraz wokalistka Annie Lennox, która za utwór „Into the West” z filmu „Władca Pierścieni: Powrót Króla” zdobyła Oscara w kategorii Najlepsza piosenka oryginalna.

    – To niewiarygodne, że nigdzie na świecie nie ma ośrodka poświęconego Tolkienowi. Naszą wizją jest uczynienie z jego domu centrum literackiego, które będzie inspirować nowe pokolenia pisarzy, artystów i filmowców przez wiele kolejnych lat – wyjaśnia Rhys-Davies.

Kampania crowdfundingowa powstała z nadzieją, że liczne grono fanów ponadczasowych dzieł pisarza wesprze finansowo zbiórkę i przyczyni się do zakupu, odnowienia i przekształcenia posiadłości w placówkę kulturalną.

– Celem jest zebranie 6 mln dolarów, ale na zakup domu potrzeba tylko 5,3 mln. Jeśli uda nam się zebrać całą sumę, sfinansujemy także remonty i odnowienie ogrodu oraz stypendia dla osób ze środowisk o niskich dochodach, umożliwiające im wzięcie udziału w kursach i specjalnych wydarzeniach, które będą organizowane w domu Tolkiena – mówią zaangażowani w projekt aktorzy.

Zbiórka potrwa trzy miesiące. Po upływie tego czasu nieruchomość zostanie sprzedana innym nabywcom.

Źródło:PAP/NYTimes/Twitter