Informacje

Obchody 29. urodzin Radia Maryja wzbudziły kontrowersje odnośnie łamania obostrzeń

foto:PAP/Tytus Żmijewski

29. urodziny Radia Maryja odbyły się w sobotę 5 grudnia 2020 roku w Toruniu. Poza założycielem Radia Maryja, ojcem Tadeuszem Rydzykiem, byli też na uroczystościach obecni politycy Zjednoczonej Prawicy.

Prezydent Andrzej Duda przesłał list.

„Radio Maryja obudziło w milionach rodaków poczucie podmiotowości, bycia suwerenem i gospodarzem we własnym kraju” – napisał w liście Andrzej Duda. Prezydent skierował swoje słowa do uczestników obchodów 29. rocznicy rozgłośni w Toruniu.

„To właśnie tutaj, nad Wisłą w Toruniu, przed niemal trzydziestu laty zrealizowano przedsięwzięcie o ogromnym wpływie na bieg polskich spraw, na polską rzeczywistość społeczną, kulturową i duchową. Powinniśmy mieć świadomość historycznej skali dokonań Radia Maryja” – podkreślił Andrzej Duda.

List prezydenta został odczytany przez ministra Adama Kwiatkowskiego przed uroczystą mszą świętą w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wraz z m.in. byłym szefem MON Antonim Macierewiczem, obecnym ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, wiceministrem Michałem Wosiem i prezydenckim ministrem Adamem Kwiatkowskim uczestniczyli w sobotę w uroczystościach 29. rocznicy powstania Radia Maryja w Toruniu.

Nie pozwolimy na odebranie nam naszej kultury, tradycji, polskiej duszy – mówił w sobotę w Toruniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że tworzący dzieła związane z Radiem Maryja dobrze służą Bogu i Polsce.Wielki Polak św. Jan Paweł II nauczał, abyśmy byli wierni Polsce i wartościom, na których została zbudowana. Zwłaszcza w tych czasach, kiedy te piękne wartości, które legły na przestrzeni 1000 lat u podstaw korzeni naszej kultury, naszej tradycji, naszej tożsamości, polskiej duszy, są atakowane. Są tacy, którzy chcieliby nam je odebrać, ale my na to nie pozwolimy – podkreślił minister sprawiedliwości.

Dodał, że jego siła i wiara biorą się z tego, iż byli i są ludzie, którzy przez te lata tworzyli tak piękne dzieło jak to związane z Radiem Maryja.

– Jeszcze raz chciałbym się ukłonić wszystkim zaangażowanym w to piękne przedsięwzięcie służby Panu Bogu i służby Polsce – podkreślił Ziobro, zwracając się personalnie do o. Tadeusza Rydzyka.

Uczestniczący w obchodach 29. rocznicy Radia Maryja szef MON Mariusz Błaszczak wskazał m.in. na wyzwania, przed którymi staje Polsce – także działając w strukturze Unii Europejskiej.

– Jak to się dzieje dziś, popatrzmy, z jakimi wyzwaniami musimy się spotkać, jakim wyzwaniom musimy stawić czoła. To wyzwania dotyczące pozycji naszej ojczyzny w Unii Europejskiej. To dzieje się właśnie dziś, to dzieje się teraz. Widzimy to też na ulicach naszych miast. Widzimy, jak wielu ludzi próbuje przekreślić naszą tożsamość, naszą cywilizację opartą na fundamencie chrześcijaństwa. My, ludzie wiary, wierzymy, że dobro zwycięży – wskazał szef MON.

Mszę świętą z okazji 29. rocznicy powstania Radia koncelebrowało w Toruniu kilkunastu biskupów. Obecni byli m.in. abp Andrzej Dzięga, abp Sławoj Leszek Głódź, bp Wiesław Mering, a także bp Wiesław Śmigiel.

Spotkanie zwolenników Radia Maryja wzbudziło jednak kontrowersje odnośnie łamania obostrzeń. Teraz do prokuratury ma trafić odpowiednie zawiadomienie.

„W naszym Toruniu ostatnio spisywano spacerujących po ulicach młodych ludzi. Policjo toruńska, gdzie jesteś teraz? Składam zawiadomienie do prokuratury na te towarzystwo, w związku ze złamaniem obostrzeń” – napisała Joanna Scheuring-Wielgus.

Na zgromadzenie zwróciła także uwagę Monika Falej (Lewica). „Standardy podwójne, potrójne? Impreza na całego u ojca Rydzyka z udziałem posłów PiS. Rozumiem, że policja czuwa nad tym i nie przeszkadza wystawiając mandaty?” – pytała.

Posłanka Lewicy opublikowała również fotografie z Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Źródło:PAP/Twitter/Polsatnews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *