ŚwiatTechnologie

18 z 20 członków nowej rady nadzorczej Facebooka, która cenzuruje treści, ma powiązania z Sorosem

Fot. Pixabay

18 z 20 członków nowej rady nadzorczej Facebooka, która cenzuruje treści, ma powiązania z George’m Sorosem – twierdzą amerykańscy dziennikarze śledczy. 

Nowa rada nadzorcza Facebooka ma prawo usuwać różne opinie i opinie, które nie są zgodne ze „standardami społeczności” platformy.  

Śledztwo Sheryl Attkisson z RealClearInvestigations ujawniło, że 18 na 20 członków „niezależnej” rady współpracowało lub jest powiązanych z grupami, które otrzymały fundusze z Open Society Foundations George’a Sorosa ”.

Fundacja Społeczeństwa Otwartego jest prawdopodobnie czołową i najlepiej finansowaną postępową organizacją na świecie. Soros przez dziesięciolecia przekazał miliardy na różne lewicowe cele.  Ostatnio – ponad 200 milionów dolarów na rzecz Black Lives Matter i kolejne 50 milionów dolarów kampanię demokraty Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA. 

Niedawno opublikowany w New York Times komentarz rady nadzorczej stwierdził: „Członkowie zarządu pochodzą z różnych środowisk zawodowych, kulturowych i religijnych oraz mają różne poglądy polityczne” – nie jest to prawda. 

Według raportu RealClearInvestigations 90 procent jej członków ma powiązania z Sorosem lub finansowanych przez niego organizacjami, aby kontrolować konserwatystów i walczyć z nimi w mediach społecznościowych. 

Przykładowo Evelyn Aswad, profesor prawa w USA, otrzymała grant od Knight Foundation, która współpracowała z Open Society Foundations. 

Jeden z czterech współprzewodniczących rady, profesor prawa Uniwersytetu Columbia, Jamal Greene, był kiedyś asystentem senator Kamali Harris. Zarówno Uniwersytet Columbia, jak i Harris mają powiązania finansowe z rodziną Sorosów.

Inna współprzewodnicząca, Helle Thorning-Schmidt, jest byłą socjalistyczną premier Danii i powiernikiem w International Crisis Group finansowanej przez Open Society Foundation. Co więcej, zarówno Soros, jak i jego syn Alexander są członkami zarządu International Crisis Group.

Pozostali członkowie otrzymali także pokaźne sumy od Open Society Foundation.

Catalina Botero-Marino, współprzewodnicząca rady nadzorczej Facebooka, jest dziekanem kolumbijskiej szkoły prawniczej, która w ciągu dwóch lat otrzymała 1,3 miliona dolarów od Open Society Foundations Sorosa. Botero-Marino jest także ekspertem w panelu Dialogu Międzyamerykańskiego, który jest częściowo finansowany przez Fundacje Społeczeństwa Otwartego Sorosa. 

Jak zauważa RealClearInvestigations, Botero-Marino jest ekspertem w projekcie Global Freedom of Expression na Uniwersytecie Columbia, finansowanym częściowo przez Open Society Foundations. Projekt uzyskał finansowanie rzędu 1,7 miliona dolarów od Open Society Foundations.

Z kolei członek zarządu Maina Kiai jest dyrektorem inicjatywy Human Rights Watch Alliances and Partnerships Initiative, która otrzymała 100 milionów dolarów od Open Society Foundations. Kiai była także członkiem-założycielem Komisji Praw Człowieka Kenii, która odebrała od Sorosa 615 000 dolarów.

Nighat Dad, założyciel i dyrektor wykonawczy Digital Rights Foundation, również otrzymuje pieniądze od Fundacji Społeczeństwa Otwartego Sorosa. Fundacje Digitls Rights to projekt Artists at Risk Connection, który z kolei powiązany z innym projektem – Pen America, który jest częściowo sponsorowany przez fundacje Open Society Foundations Sorosa.

Dad był także członkiem „zarządu projektu Dangerous Speech Project finansowanego przez Sorosa” i „doradcą w Amnesty International ds. Technologii i Praw Człowieka, finansowanego częściowo przez Fundacje Społeczeństwa Otwartego Sorosa”.

Z powyższego wynikają dwie rzeczy. Po pierwsze George Soros sprawuje dużą kontrolę nad zarządzaniem treściami na jednym z ważniejszych mediów społecznościowych jest Facebook. Po drugie, użytkownicy tego medium mogą się spodziewać, że ich prawa będą ograniczone, a ich opinie – cenzurowane, jeśli nie będą zgodne z linią narzuconą przez osoby i organizacje współpracujące z lewicowym miliarderem.  

Źródła: The Bufallo Chronicle, rmx.news, realclearinvestigations.com