Informacje

2 fala koronawirusa mniej śmiertelna – donosi New Scientist

Fot. Pixabay

Pacjenci są mniej narażeni na śmierć, jeśli zachorują na COVID-19 teraz, w porównaniu z pierwszym okresem pandemii – wynika z badań. 

Według National University of Singapore, zmutowana wersja koronawirusa D614G sprawia, że ​​choroba stała się mniej śmiertelna.

Tydzień rozpoczynający się 17 sierpnia przyniósł śmierć 95 osób i nieco ponad 7000 przypadków w Wielkiej Brytanii. W pierwszym tygodniu kwietnia 7164 zmarło, a prawie 40 000 było pozytywnych.

Dlaczego tak się dzieje, nie jest do końca jasne. Prawdopodobnie choruje teraz więcej młodszych ludzi z grupy w wieku 15-44 lat. Natomiast najwyższa śmiertelność występuje wśród starszych pacjentów.

Kilku naukowców powiedziało New Scientist, że innym głównym możliwym wyjaśnieniem jest to, że przypadki są skuteczniej leczone w szpitalach. Większe doświadczenie w pokonywaniu choroby ratuje życie wielu ludziom. 

Paul Tambyah z National University of Singapore sugeruje, że mutacja D614G może być „bardziej zaraźliwa, ale mniej śmiertelna”.

Inne badania mówią, że chociaż D614G może być bardziej zaraźliwa, nie ma dowodów na to, że jest mniej śmiertelna. Erik Volz z Imperial College w Londynie, uważa, że obecnie „nie widzimy zmniejszonego ryzyka śmierci mutacji D614G”.

Naukowcy dodają, też aby nie ulegać przesadnemu optymizmowi, co może prowadzić do niepotrzebnego rozluźnienia norm sanitarnych. 

Źródło: newscientist.com