Polska

35 policjantów rannych podczas Marszu Niepodległości. Zabezpieczono broń oraz materiały pirotechniczne

Marsz Niepodległości Źródło: Twitter/KSP

35 policjantów rannych podczas Marszu Niepodległości, wśród policjantów mamy urazy kręgosłupa, głowy, złamaną rękę; w tej chwili jeszcze trzy osoby przebywają w szpitalu z uwagi na swój stan – mówił w czwartek rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości 2020. Mimo że, zgodnie z zapowiedziami organizatorów, miał być zmotoryzowany, wielu uczestników brało w nim udział pieszo. Podczas Marszu doszło do zamieszek. Policja informowała m.in., że na rondzie de Gaulle’a w stronę policjantów poleciały kamienie i race. KSP informowała, że zgromadzenie pieszych jest nielegalne.

„Wczoraj zatrzymano ponad 300 osób. 270 przypadków, to są zatrzymania prewencyjne, a zatem takie zatrzymania, po których osoby po wykonaniu czynności zostały po prostu zwolnione. (…) Mamy ponad 40 zdarzeń o charakterze przestępstwa, zatrzymano już 36 osób w tych sprawach. Mówimy m.in. o: naruszeniu nietykalności cielesnej, o czynnym udziale w zbiegowisku, o znieważeniu policjanta, o kradzieży, o zabezpieczeniu narkotyków u kilkunastu osób, ale mamy też zabezpieczone ponad 100 różnego rodzaju produktów pirotechnicznych – poinformował rzecznik KSP.

Wystawiono ponad 260 mandatów karnych, 420 wniosków o ukaranie do sądu, ponad 700 osób zostało wylegitymowanych. Zabezpieczono także „pałki teleskopowe, jeden paralizator”. „Zabezpieczona jest również broń, która zostanie poddana analizie ze strony biegłego pod kątem tego, o jakim charakterze broni mówimy. Dopiero na podstawie tej opinii biegłego będziemy podejmować dalsze decyzje w kontekście postępowania konkretnie w tej sprawie” – zaznaczył Matczak.

Źródło: wprost.pl, tvn24.pl