GospodarkaInformacje

4 lata urlopu przedemerytalnego i 100 tys. odprawy. Górnicy nie są zadowoleni z 5 mld programu naprawczego i zapowiadają IV powstanie śląskie

fot. Pixabay

Covid-19, sytuacja na globalnych rynkach, dekarbonizacja – zmuszają resort Skarbu Państwa do radykalnej restrukturyzacji górnictwa. Pracownicy i rządzący reprezentują jednak odmienne stanowiska. 

Realizacja planu naprawczego dla górników zakłada m. in. restrukturyzację zakładów oraz czasowe obniżenie wysokości wynagrodzenia pracowników. Dziś w Katowicach, z udziałem m.in. szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych, wicepremiera Jacka Sasina, zaplanowano prezentacje rządowych rozwiązań. 

Dla odchodzących z pracy górników przygotowano specjalny pakiet osłonowy, którego częścią mają być urlopy przedemerytalne i ok. 100-tysięczne odprawy pieniężne.

– Z moich informacji, nieformalnych przecieków, wynika, że do 2036 r. ma zniknąć całkowicie polskie górnictwo węgla kamiennego (energetycznego – PAP); w 2036 roku ma nie być w Polsce żadnej kopalni. Czekamy na jutro. W kopalniach, których nazwy już ogłoszono (jako przeznaczone do likwidacji – PAP), jak Ruda (…) już zaczyna się wrzenie. Za chwilę zacznie się – jak to mówił kiedyś Dominik (Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „S” – PAP) – czwarte powstanie śląskie” – skomentował Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności. 

Wartość całego pakietu osłonowego tylko dla PGG, wraz z kosztami osobowymi, likwidacją szkód górniczych itp. szacowana jest na ok. 5 mld zł.

źródło: forsal.pl