Informacje

60 złotych za paczkę papierosów? Palacze muszą liczyć się z gigantycznymi podwyżkami cen

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

60 złotych za paczkę papierosów? Stosunkowo niedługo może tak wyglądać rzeczywistość. Akcyza na wyroby tytoniowe ma być podwyższana przez osiem lat. A to oznacza, że po ostatniej podwyżce ceny mogą być „z kosmosu”

Przypomnijmy, 1 stycznia wzrosła akcyza na alkohole i wyroby tytoniowe. Na razie o 10 procent. Sprzeciwiał się temu Senat, ale Sejm utrzymał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. W wyniku tego od początku roku za 0,5 l wódki płacimy o 1,4 zł więcej. Wino 0,75 l kosztuje o 15 gr więcej, natomiast puszka piwa jest droższa o 6 groszy. Od początku tego roku paczka papierosów kosztuje o 1,02 zł więcej. Paczka tytoniu – o 1,69 zł więcej, cygaro – o 40 gr więcej w porównaniu z zeszłym rokiem.

„Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że do 2028 roku akcyza wzrośnie do 70 proc. ceny papierosów. „Fakt” natomiast powołuje się na wyliczenia ekspertów i twierdzi, że po doliczeniu VAT-u cena paczki skoczy nawet do 60 złotych.

Eksperci twierdzą, że nawet tak gigantyczna podwyżka cen papierosów nie sprawi, że Polacy przestaną palić. Przewidują odwrotny skutek. Twierdzą, że kraj po prostu zostanie zalany przez tańsze i często gorsze papierosy ze Wschodu. Już dziś kosztują one o połowę mniej.

źródło:o2