Informacje

74 tys. Polek dostanie wyższą emeryturę! Wypłata już od stycznia 2021

Obraz _Alicja_ z Pixabay

Średnia podwyżka emerytur ma wynieść około 200 złotych – poinformował rząd. Natomiast przeciętne wyrównanie wyniesie 12786 zł brutto. ZUS ruszy z wypłatami od stycznia przyszłego roku.

Nowelizacja została przyjęta. Emeryci urodzeni w 1953 r. otrzymają wyrównania i podwyżki świadczeń. Prawem do wyrównania zostaną objęte osoby, które przeszły z emerytury wcześniejszej na powszechną. To skutkowało mniejszym świadczeniem. Jednym z warunków jest, aby prawo do wcześniejszej emerytury było ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

ZUS z urzędu na nowo obliczy emerytury takich osób. Nie trzeba będzie składać wniosku a z przepisów skorzystają również kobiety urodzone w 1953 r., które nie wnioskowały o emeryturę w wieku powszechnym.Dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. Stan ich kont wzrośnie o prawie 9 procent

Teraz mogą już złożyć taki wniosek, ale musi to nastąpić nie później niż do 11 stycznia przyszłego roku. Emerytura będzie obliczona bez pomniejszenia o kwoty pobieranej wcześniejszej emerytury. Przeciętna kwota wyrównania ma wynieść brutto 12786 złotych. Od niej odejdzie składka zdrowotna w wysokości 161 złotych oraz zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 2174 zł, łącznie 2335 złotych.

Źródło: Polskie Radio 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *