KulturaMuzyka

AAAby pianino drogo w dobre ręce wylicytować

fot. YouTube

Grammy to nie tylko słynne statuetki, to również liczne działanjące w obrębie  amerykańskiej Recording Academy organizacje, jak choćby fundacja MusiCares, równolegle wspierająca muzyków, którzy znaleźli się w tarapatach. Tym razem ich działania wsparła Alicia Keys. 

Artystka przekazała na aukcję charakterystyczne turkusowo-perłowe pianino, które pod marką Boston wyprodukował potentat Steinway & Sons. Oczywiście złożyła na nim stosowny autograf a wcześniej wielokrotnie pokazywała się wraz z instrumentem w mediach społecznościowych, grała też w czasie charytatywnych onlineowych koncertów. Co tu ukrywać, instrument jest niesztampowy i charakterystyczny. 

Czuję się tak szczęśliwy, że ten fortepian – który ma dla mnie tak wiele osobistych wspomnień – został sprzedany na aukcji dla MusiCares, organizacji, która pomogła tak wielu artystom i twórcom oraz społeczności muzycznej podczas pandemii. Nie mogłam się doczekać, aby dowiedzieć się ktokolwiek zdobędzie ten instrument i poczuje w nim magię, a my nadal będziemy się wspierać i kochać – powiedziała 15 krotna laureatka Grammy.

Przeprowadzona aukcja przyniosła 35 000 dolarów i za pośrednictwem MusiCares COVID-19 Relief, ma na celu złagodzenie ogromnego obciążenia finansowego nałożonego na ludzi z branży muzycznej, na których niekorzystny wpływ miała globalna pandemia.

Jej zwycięzcą został Andy Nash, piosenkarz specjalizujący się w występach w domach opieki.

Wykonując profesjonalne koncerty od ponad 25 lat, jestem świadom siły, jaką posiada muzyka i jak muzyka może zmienić życie. Ale wygrana to był pierwszy krok. W imieniu MusicPower, organizacji charytatywnej, którą założyłem by wspierać wyjątkowe inicjatywy muzyczne, takie jak właśnie MusiCaresm zdecydowałem podarować fortepian innej imponującej inicjatywie o nazwie Avenue Blackbox Theatre w Rochester w stanie Nowy Jork, która po otrzymaniu pięknego instrumentu Alicii, uruchomi rozszerzony program do nauki muzyki dla młodzieży z śródmieścia, ale również obejmie on osoby dorosłe. Oczekujemy, że ten instrument opatrzony tak ważnym autografem zainspiruje i zmotywuje wielu ludzi do uczynienia się muzyki i tworzenia, a ostatecznie stanie się to ważną częścią ich życia. Bardzo dziękuję Steinway, Alicii Keys i MusiCares za możliwości tej wygranej, która w pewien sposób jak klocki domina, stymuluje kolejne działania – powiedział Nash.

Entuzjazm podzielają pierwotni darczyńcy, czyli firma Steinway, ikona instrumentów.

 – Ta aukcja zakończyła się jeszcze większym sukcesem, niż początkowo się spodziewaliśmy -powiedział Ron Losby, prezes i dyrektor generalny Steinway & Sons. Wygrał pewien dobry duch, aura i osobowość Alicii Keys, za co możemy podziękować. Co więcej, hojność zwycięskiego oferenta jest po prostu oszałamiająca. Zwycięzca nie tylko podarował firmie MusiCares 35 000 USD, ale także zobowiązał się do umieszczenia fortepianu w centrum miasta w Rochester w stanie Nowy Jork. Fortepian Alicii będzie inspirował i motywował wielu ludzi na długie lata– podsumował Losby.

Reenah Oshun Golden, dyrektor artystyczny założycielka Avenue Blackbox, wyraziła podziękowania za gest wsparcia:

– Jesteśmy wdzięczni i zaszczyceni, że ten fortepian będzie miał teraz dom w przestrzeni, która głęboko wierzy w moc muzyki i sztuk performatywnych, aby zmienić życie. Wiemy, że jego dziedzictwo będzie żyło w sercach przyszłych pokoleń.

Piotr Iwicki 

(Autor jest dziennikarzem akredytowanym przy American Recording Academy i American Music Awards – Grammy)