InformacjeMoto

Afera w motoryzacji. Porsche manipulowało silnikami aby uzyskać niższe emisje spalin

for. Porsche 911 GT3, fot. Pixabay

Niemiecki urząd ds. pojazdów silnikowych KBA prowadzi dochodzenie w sprawie Porsche AG w sprawie podejrzenia manipulacji silnikami benzynowymi w celu uzyskania lepszych danych dotyczących emisji spalin. 

Rzecznik KBA powiedział w poniedziałek, że śledztwo dotyczyło silników benzynowych, które Porsche, wyprodukował na rynek europejski przed 2017 rokiem. Porsche potwierdził, że poinformował władze po dochodzeniu wewnętrznym, które ujawniło podejrzane nieprawidłowości.

Niemieccy prokuratorzy nałożyli w zeszłym roku na Porsche 535 milionów euro (632 miliony dolarów) za uchybienia, które pozwoliły firmie oszukać testy emisji silników diesla, ale manipulacji nie udowodniono jeszcze w przypadku silników benzynowych.

Rzecznik Porsche powiedział, że problemy dotyczą pojazdów opracowanych kilka lat temu, dodając, że nic nie wskazuje na to, by miało to wpływ na obecną produkcję. Dodał, że producent samochodów ściśle współpracuje z władzami.

Tygodnik Bild am Sonntag informował, że dochodzenie skupiało się na silnikach opracowanych w latach 2008-2013, w modelach Panamera i 911, z podejrzewanymi nielegalnymi zmianami w sprzęcie i oprogramowaniu, które mogą mieć wpływ na układy wydechowe i komponenty silnika.

Reuters