Świat

Aleksiej Nawalny otruty! „Zatrucie nie jest już hipotezą, ale faktem”.

Obraz rewind z Pixabay

Wyniki badań klinicznych rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego wskazują na to, że został on otruty – podali lekarze berlińskiej kliniki Charite, w której od soboty przebywa słynny rosyjski opozycjonista. „Zatrucie nie jest już hipotezą, ale faktem” – stwierdziła rzeczniczka Nawalnego.

Niemiecka klinika przekazała, że nie jest jeszcze znana konkretna substancja, którą próbowano otruć Nawalnego. Szpital podał, że pacjent znajduje się na oddziale intensywnej terapii i nadal jest w śpiączce.

„Lekarze niemieckiej kliniki Charite potwierdzili, że Nawalny został zatruty substancją z grupy inhibitorów cholinoesterazy. Stan Aleksieja jest stabilny, ale nadal jest w śpiączce. Nie ma jeszcze prognoz” – napisała z kolei rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz.

„To, że Aleksiej został otruty, twierdziliśmy od samego początku, mimo wypowiedzi lekarzy z Omska i państwowych propagandzistów. Teraz nasze słowa potwierdziły analizy w niezależnych laboratoriach. Zatrucie Nawalnego nie jest już hipotezą, ale faktem” – dodała Jarmysz.

Aleksiej Nawalny to 44-letni rosyjski prawnik, publicysta i działacz polityczny. W 2012 r. „The Wall Street Journal” opisał go jako „człowieka, którego Władimir Putin najbardziej się boi”. W 2016 r. rozpoczął kampanię przed wyborami prezydenckimi w 2018 r., ale Centralna Komisja Wyborcza Rosji zablokowała jego kandydaturę w grudniu 2017 r.

źródło:onet