Gospodarka

Allegro idzie na giełdę. To będzie największa oferta papierów wartościowych od lat

Fot. Pixabay

W połowie września spółka podała szczegóły oferty. Aukcyjny gigant zdominował rynek e-commerce w Polsce wyprzedzając lokalnie Amazona czy eBaya.  

Biura maklerskie spodziewają się oblężenia, znanego choćby z czasów oferty Banku Śląskiego czy PKO BP. Wówczas tworzyły się kolejki społeczne, a inwestorzy indywidualni czekali całą noc na możliwość zapisów na akcję. Czy Allegro powtórzy sukces poprzedników?

Grupa Allegro zmierza do przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej swoich akcji o wartości 1 mld zł. To będzie jedna z największych emisji na polskiej giełdzie. Pozyskany miliard pójdzie na spłatę długów i pozwoli na zajęcie mocnej pozycji wobec globalnej konkurencji. 

Dla inwestorów Allegro to platforma handlowa numer 1 i najbardziej rozpoznawalna marka w Polsce. Do grupy należy także porównywarka cenowa – ceneo.pl. Allegro jest spółką, która odniosła wyjątkowy sukces, przekształcając się na przestrzeni 20 lat z lokalnego start-up’u w zyskowną firmę. W swojej bazie ma 12,3 mln aktywnych kupujących i 117 tys. sprzedających.

Oferta akcji zostanie skierowana do inwestorów instytucjonalnych w Polsce i zagranicą oraz detalicznych na terytorium Polski. Dla transzy inwestorów indywidualnych zostanie zarezerwowane ok. 5% akcji. Biorąc pod uwagę skalę oferty, do inwestorów indywidualnych trafią akcje o wartości ok. 50 mln zł. Dla drobnych ciułaczy ofertę przeprowadzą Santander Bank Polska S.A i BM PKO BP. Ostateczna wartość akcji jakie trafią do inwestorów indywidualnych będzie zależeć od wyceny jaką uda się uzyskać spółce na giełdzie i procenta akcji starych i nowej emisji jaka trafi do inwestorów. Jeżeli wycena będzie maksymalna to wartość oferty dla inwestorów indywidualnych może sięgnąć nawet 550 mln zł. Zapisy dla inwestorów indywidualnych ruszą w IV kwartale tego roku. 

Dla wybranych nabywców instytucjonalnych Allegro zatrudniło banki inwestycyjne Goldman Sachs i Morgan Stanley. Współprowadzącymi księgi popytu będą Barclays Bank, BofA Securities Europe i Citigroup Global Markets oraz Dom Maklerski Banku Handlowego.

Jeśli chodzi o dane finansowe, wartość sprzedanych produktów na platformie wzrosła w pierwszym półroczu 2020 roku do 16 mld zł z 10,36 mld zł przed rokiem. Pandemia zwiększyła obroty i sprzedaż w sektorze handlu elektronicznego – zaznacza spółka. 

Wartość przychodów netto w latach zakończonych 31 grudnia 2018 roku i 31 grudnia 2019 roku zwiększyła się odpowiednio o 19,0 i 31,1 proc. W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 r. przychody netto Grupy wzrosły o 51,8 proc. – poinformowała firma. 

Grupa Allegro zatrudnia więcej niż 2 400 pracowników, w tym ponad 850 inżynierów pracujących w pięciu centrach technologicznych w różnych częściach Polski.

Szczegóły oferty poznamy w najbliższych dniach.