KulturaMuzyka

Ameryka zachwycona!

Palma, okładka płyty.

Wspaniałe słowa dla Adama Palmy w jednej z najważniejszych gazet – „Chicago Tribune”. Płytą polskiego gitarzysty zachwycił się sam Howard Reich, jeden z najbardziej wpływowych krytyków globu! Opisując jej jakość używa słowa: cudowna! Nazwisko naszego artysty pojawiło się w tytule obok Wyntona Marsalisa. 

W opublikowanej dzisiaj recenzji, Reich w gronie najlepszych płyt roku wymienił album „Adam Palma Meets Chopin”, wymieniając ją obok krążków takich gigantów jak Wynton Marsalis i jego Lincoln Center Jazz Orchestry, tria Kenny Barrona i Dave’a Hollanda, Matthew Shippa i Rudresha Mahantahppy!

Reich nie kryje zachwytu nad sposobem podejścia Palmy do chopinowskiej materii.

„Wielu muzyków stworzyło jazzowe wersje muzyki Chopina, ale ta Palmy jest szczególnie kreatywna. Jego głównie solowe interpretacje preludiów Chopina, walców i innych miniatur odzwierciedlają głębokie zrozumienie tego, co je łączy, i jak tchnąć w nie elementy jazzowego rytmu i wolności melodycznej.”. 

Co ważne, amerykański krytyk idzie idealnie tropem naszego wirtuoza, ukazując sedno podejścia gitarzysty do chopinowskiej materii:

„Ostatecznie Palma okazuje niepowtarzalny szacunek dla tych dzieł, nawet jeśli sprytnie je przerabia”.

Niezwykłą to radość pisać o naszym artyście, którego dzieło docenia świat. A przypomnijmy, nie tak dawno wszyscy fani martwili się jego stanem zdrowia, kiedy leżał w stanie śpiączki klinicznej w klinice w Manchesterze złożony Covidem-19. Ostatecznie wygrał ponad pięćdziesięciodniową walkę z chorobą i jak nam zdradził, wraca powoli do gitarowej formy. Na wrzesień zapowiada powrót do koncertowania.

Gratulujemy!