Świat

Ameryka zapłonie

Official portrait of Vice President Joe Biden in his West Wing Office at the White House, Jan. 10, 2013. (Official White House Photo by David Lienemann).

Joe Biden pokonał w wyborach Donalda Trumpa i zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych – ogłosiły w sobotę amerykańskie media, m.in. Associated Press, CNN, NBC i Fox News. Biden na Twitterze tytułuje się jako prezydent-elekt. Również Kamala Harris podpisuje posty tytułem: wiceprezydent-elekt.

Donald Trump nie uznał porażki: „To ja wygrałem wybory”. Pisze też o nieprawidłowościach wyborczych. Na Twitterze, poinformował, że m.in. obserwatorzy z jego partii nie byli dopuszczani do lokali wyborczych. Wcześniej sieć obiegły dziesiątki filmików, którymi dokumentowano sytuacje uprawdopodabniające twierdzenia o fałszerstwach.
Przed USA gorące miesiące i batalia prawna. Wybory zakończą się w Sądzie Najwyższym. Po zaprzysiężeniu w październiku sędzi Amy Coney Barrett, stosunek w Sądzie Najwyższym pomiędzy konserwatystami a socjalistami wynosi 6 do 3.

– Będę prezydentem, który nie chce dzielić, ale chce łączyć, nie widzi stanów czerwonych i niebieskich, ale widzi Stany Zjednoczone – powiedział Joe Biden w pierwszym publicznym wystąpieniu po tym, jak media poinformowały o zdobyciu przez niego wymaganej liczby 270 głosów elektorskich koniecznych do zostania prezydentem USA.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *