Informacje

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na użycie leku firmy Regeneron

gdonline.com

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na użycie w nagłych wypadkach leku firmy Regeneron, który w październiku podano choremu na Covid-19 prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.

FDA w sobotę zezwoliła na podanie eksperymentalnej mieszanki przeciwciał firmy Regeneron, aby zapobiec hospitalizacji i nasileniu się choroby u pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi objawami Covid-19.

Lek podaje się jednorazowo, dożylnie. FDA zezwoliła na jego stosowanie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat, ważących co najmniej 40 kg i narażonych na ciężki przebieg Covid-19 ze względu na wiek lub inne choroby.

Zezwolenie w trybie pilnym umożliwia rozpoczęcie stosowania leku, podczas gdy trwają badania dotyczące jego bezpieczeństwa i skuteczności stosowania.

Zabieg Regeneron to połączenie dwóch przeciwciał monoklonalnych – silnych, wytworzonych w laboratorium – które naśladują naszą własną odpowiedź immunologiczną. Fizycznie przylegają do koronawirusa, więc nie mogą dostać się do komórek organizmu.

Regeneron powiedział, że spodziewa się, że do końca tego miesiąca będzie wystarczająca ilość dawek dla około 80 000 pacjentów i łącznie 300 000 do końca stycznia. Leczenie będzie bezpłatne.

FDA stwierdziła, że ​​leczenie nie zostało zatwierdzone dla pacjentów Covid, którzy są w szpitalu lub potrzebują tlenu.

W październiku FDA zatwierdziła remdesivir firmy Gilead Sciences jako lek na koronawirusa. W maju wydała zezwolenie na stosowanie leku w nagłych wypadkach, umożliwiając szpitalom i lekarzom stosowanie go u pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19. Remdisivir także był stosowany w leczeniu prezydenta Trumpa.

Źródło:msl/ PAP/BBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *