Polska

Andrzej Duda złożył przysięgę. „To Polacy zdecydowali, kto ma być głową w ich państwie”

Źródło:Twitter/Kancelaria Prezydenta

Andrzej Duda rozpoczął dziś swoją drugą kadencję na fotelu prezydenta RP, składając krótko po godz. 10 przysięgę na sali plenarnej Sejmu podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego. Swoje przemówienie zaczął od słów „Wszelka władza społeczności ludzkiej bierze się z woli narodu. Naród wyraził swoją wolę w wyborach. To Polacy zdecydowali, kto ma być głową w ich państwie”.

– W wyborach wzięło udział ponad 20 milionów wyborców. To wielkie zwycięstwo polskiej demokracji – mówił dalej prezydent – Na mnie zagłosowało blisko 10.5 mln ludzi. To dla mnie wielkie zobowiązanie. Wyborcy udzielili mi silnego demokratycznego mandatu na kolejną kadencję. Chciałbym podziękować wszystkim Polakom i Polkom, którzy wzięli udział w wyborach.

„To były trudne wybory. Pandemia, zmiana kandydatów oraz zmiana terminu. Najważniejsze, że udało się je przeprowadzić w sposób demokratyczny i wszyscy mogli oddać swój głos. Wybory odbyły się według najwyższych światowych standardów, dziękuję PKW. Demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. To jest ogromna siła. Dlatego zaprosiłem moich kontrkandydatów na dzisiejszą uroczystość. Dziękuję im z całego serca” – mówił Andrzej Duda.

„Chcę być prezydentem wszystkich Polaków. Jestem otwarty na różne inicjatywy i na ludzi z różnych środowisk. Powinniśmy budować jak najszersze porozumienie. Spór polityczny nie zniknie, bo jest częścią demokracji. Ale można zrobić więcej, aby obniżyć jego temperaturę. Ważne jest, by dyskutować z szacunkiem i móc podać oponentowi rękę. Dlatego zaprosiłem Rafała Trzaskowskiego, by zakończyć rywalizację” – kontynuował Andrzej Duda przy okazji wspominając Rząd Obrony Narodowej pod przewodnictwem Wincentego Witosa i to, jak ludzie z różnych środowisk mogli ze sobą kooperować.

Potem prezydent mówił : „Tak właśnie rozumował mój profesor i mistrz – profesor Lech Kaczyński. Szukał w polityce wspólnych mianowników. Bez niego nie byłoby mojej prezydentury i nie byłoby rządu Zjednoczonej Prawicy” . Po tych słowach na sali sejmowej pojawiła się burza oklasków.

Mówił też o planach na kolejne pięć lat prezydentury: – Przez najbliższe pięć lat będę realizował swój program polskich spraw. Tak rozumiem sens sprawowania tego urzędu.Sprawy kluczowe to rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. Te pięć spraw nie wykluczają się, ale się uzupełniają. Dodał też , że  Jan Paweł II wielokrotnie mówił politykom, aby rodzinę otoczyć szczególną ochroną. „Od tego, jaka jest rodzina, zależy naród” – powiedział Duda.

Prezydent  zakończył wystąpienie słowami: „Boże, błogosław Polskę”.

W dalszej części dnia przewidziana jest m.in. msza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i przejęcie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

https://brulion24.pl/nowy-rekord-zakazen-726-nowych-przypadkow-18-kolejnych-osob-zmarlo-bilans/