RodzinaŚwiat

Antykoncepcja powoduje, że świat wymiera. Przerażające wyniki badań

Źródło: Pixaby

Najnowsze badania pokazują, że dostęp do antykoncepcji dziesiątkuje społeczeństwa. 183 kraje na 195 wymiera, bo kobiety nie rodzą dzieci. Wolą uczyć się i pracować. 

Spadające wskaźniki dzietności oznaczają, że prawie każdy kraj może mieć kurczącą się populację do końca wieku – podaje BBC. Aż 23 kraje – w tym katolicka Hiszpania – zmniejszą swoje populacje o połowę do 2100 roku.

Współczynnik dzietności – średnia liczba dzieci, które rodzi kobieta – spada.

W 1950 r. Kobiety miały w życiu średnio 4,7 dzieci. W 2017 r.  ten wskaźnik spadł o połowę. W 2100 r. będzie wynosił poniżej 1,7 r. Jeśli tendencja się utrzyma – wymrzemy, prognozuje magazyn naukowy Lancet.  

Naukowcy z University of Washington’s Institute for Health Metrics and Evaluation wykazali, że przyczyny są dwie: kobiety uczą się i pracują oraz mają większy dostęp do antykoncepcji, co prowadzi do tego, że kobiety decydują się na mniej dzieci.

Które kraje zostaną najbardziej dotknięte? Prognozuje się, że populacja Japonii spadnie ze szczytu 128 milionów w 2017 roku do mniej niż 53 milionów do końca wieku. We Włoszech nastąpi równie dramatyczny spadek liczby ludności z 61 do 28 milionów w tym samym czasie. Do zagrożonych krajów należą także Hiszpania, Portugalia, Tajlandia i Korea Południowa – których populacja spadnie o ponad połowę.

Będzie to jednak prawdziwie globalny problem, ponieważ 183 ze 195 krajów ma współczynnik dzietności poniżej poziomu zastępowalności.

Już wkrótce miernikiem sukcesu kraju będzie wskaźnik dzietności kobiet. Tylko to może zastąpić nieuchronną katastrofę demograficzną. Okazuje się, że migracja nie rozwiązuje problemu. Napływ migrantów musiałby być gigantyczny. Stwarzałoby to także nowe problemy w społeczeństwach. 

Póki co nie ma uniwersalnego rozwiązania, które dawałoby nadzieje na zmianę. Niektóre kraje próbują takich zachęt socjalnych, jak zwiększony urlop macierzyński i ojcowski, bezpłatna opieka nad dziećmi, ulgi finansowe i dodatkowe prawa pracownicze, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy taka polityka przynosi efekty. 

Źródło: bbc.com