Duchowość

Arabski emirat żąda dla muzułmanów katedry w Kordobie. Hagia Sophia to był tylko początek

Cordoba Mezquita Źródło: Wikipedia CC

Jeden z emiratów arabskich zażądał dla muzułmanów słynnej katedry w Kordobie, bowiem 800 lat temu była meczetem – poinformowała hiszpańska telewizja Antena3. Telewizja powołała się na deklaracje władcy emiratu Szardża, Sultana III ibn Muhammada al-Kasimiego z wywiadu dla Sharjah News. Szardża to drugi co do wielkości po Dubaju emirat, uznany za najbardziej konserwatywny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jedyny przestrzegający szariatu.

Sultan III uznał w wywiadzie, że po przekształceniu w tureckim Stambule dawnej katedry, a później muzeum Hagia Sophia w meczet, czas na rewindykację przez muzułmanów katedry w Kordobie, zwanej Mezquita Catedral (meczet-katedra). „Żądamy zwrotu meczetu w Kordobie, gdyż jest własnością muzułmanów i został przekazany Kościołowi jako prezent, a nie jest on tego prezentu wart” – powiedział emir, cytowany w piątek przez Antena3.

Polemika wokół własności Mezquita Catedral trwa od dawna, co najmniej od 2004 r., kiedy jeden z hiszpańskich przywódców muzułmańskich Muhammad Manan oświadczył, że władze powinny „zwolnić” dla muzułmanów meczet w Kordobie.

W sobotę dziennik „El Confidencial” opublikował obszerny artykuł na temat „szejka Kasimiego, który chce odzyskac meczet w Kordobie”. Według dziennika emir Szardży przychyla się do współużytkowania katedry przez muzułamanów i chrześcijan jako miejsca modlitwy.

Biskup Kordoby Demetrio Fernandez wielokrotnie zapowiadał, że nie pozwoli wspólnotom muzułmańskim na odbywanie modłów w katedrze. Według hierarchy, taki „nieodpowiedzialny” pomysł doprowadziłby do usunięcia katolików ze świątyni. Według biskupa katedra należała do chrześcijan przez 16 wieków, podczas gdy muzułmanie okupowali ją przez 400 lat.

Budowę obiektu rozpoczęto ok. 600 r., za panowania Wizygotów, jako kościół p.w. św. Wincentego. Kościół ów odkupił od chrześcijan w latach 784–785 emir Kordoby z dynastii Umajjadów, Abd ar-Rahman I i wybudował na jego miejscu meczet. Do końca X wieku w meczecie mogli modlić się także chrześcijanie i żydzi, do czasu kiedy kalif Al-Mansur uczynił go wyłącznie islamskim miejscem kultu. W wyniku rekonkwisty meczet stał się w 1236 r. katedrą katolicką. 

Źródło: PAP, dziennik.pl