InformacjeŚwiat

Azjaci są odpowiedzialni za zanieczyszczenie wód plastikiem. 1/3 importowanych odpadów trafia do oceanu

dzienniknaukowy.pl

Około 31 proc. plastiku eksportowanego z Europy do Azji w celu recyklingu ląduje w oceanie, a nie w systemach komunalnych – wynika z raportu Irlandzkich naukowców. 

Uczeni z National University of Ireland Galway i University of Limerick przeanalizowali drogę gigantycznych ilość plastiku z krajów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii.

Około 46 proc. plastikowych odpadów z Europy importuje się do krajów rozwijających się, głównie znajdujących się w Azji Południowo-Wschodniej. Jednakże tam infrastruktura recyklingowa okazuje się zbyt uboga i w rezultacie tony plastiku trafiają do wody, zamiast do lokalnych systemów zarządzania odpadami.

„Biorąc pod uwagę ilość plastikowych odpadów przeznaczonych do recyklingu, które są eksportowane, a także ograniczone możliwości śledzenia ich losu, rzeczywisty odsetek odpadów trafiających do recyklingu w dużym stopniu odbiega od danych z oficjalnych raportów prezentowanych przez kraje produkujące te odpady. Nasze badania wykazały, że około 31 proc. eksportowanego plastiku nie trafia do recyklingu” – komentuje dr David Styles, autor analizy.

Eksperci oszacowali, że w 2017 roku do 7 proc. odpadów polietylenowych, ponad 180 tys. ton, eksportowanych z Europy, zamiast być poddanych przerobowi, wylądowało w oceanie. Najwięcej śmieci wyeksportowały Wielka Brytania, Słowenia i Włochy.

Źródło: forsal.pl