GospodarkaInformacje

Bayer wypłaci odszkodowanie kobietom stosującym środki wczesnoporonne tej firmy

fot. Twitter

Niemiecka firma farmaceutyczna Bayer zgodziła się na wypłatę 1,6 miliarda dolarów kobietom na całym świecie, które zostały zranione przez produkowane przez firmę wkładki domaciczne donosi ChurchMilitant.com.

Ugoda dotyczy sterylizującego środka o nazwie Essure. Bayer przestał sprzedawać Essure w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Urządzenie mogło zranić dziesiątki tysięcy kobiet.

W ramach ugody firma Bayer nie przyzna się do błędu; nie przeprosi też tysięcy kobiet zranionych przez Essure. „W umowach ugodowych firma Bayer nie przyznaje się do wykroczenia ani do odpowiedzialności” – podała firma w oświadczeniu.

Bayer działa w branży antykoncepcji od 50 lat. Niedawno firma nawiązała współpracę z Direct Relief, kalifornijską grupą, która określa się „organizacją humanitarną”. Razem uruchomili inicjatywę „Jesteśmy dla niej”, aby „pomóc przełamać bariery, aby więcej kobiet w Stanach Zjednoczonych miało dostęp do środków antykoncepcyjnych”.

Dr Yesmean Wahdan z amerykańskiego oddziału Bayer wyjaśnił zaangażowanie firmy w sprzedaż i zapewnianie kobietom sztucznej antykoncepcji.

„W firmie Bayer uważamy, że każda kobieta powinna mieć dostęp do opieki reprodukcyjnej i środków antykoncepcyjnych, w tym wkładek wewnątrzmacicznych. To nowe partnerstwo z Direct Relief dotyczy przede wszystkim dostępu, aby więcej kobiet mogło porozmawiać ze swoim lekarzem i planować swoją przyszłość” – powiedział Wahdan.

Firma Bayer nie mówi opinii publicznej, że każdy z jej tak zwanych środków antykoncepcyjnych może spowodować aborcję – uważa ChurchMilitant.com. Urządzenia wewnątrzmaciczne i urządzenia umieszczone w jajowodzie często przerywają ciążę i zabijają maleńkie dziecko, które zostało już poczęte. Większość chemicznych tabletek antykoncepcyjnych powoduje również wczesną aborcję, uniemożliwiając małemu człowiekowi zagnieżdżenie się w macicy matki.

W przypadku Essure tysiące kobiet zgłosiło poważne skutki uboczne, takie jak perforacja narządów, gdy złamane urządzenia przemieszczało się z jajowodu, w którym zostało umieszczone. Około 39 000 kobiet złożyło pozwy przeciwko firmie Bayer, twierdząc, że zostały zranione przez urządzenie Essure, czyli metalową cewkę włożoną do jajowodu. Cewka uszkadzała jajowody i powodowała blizny. 

Stosowanie Essure powodowało także przyrost masy ciała, nieregularne miesiączki, niezwykłe zmęczenie, perforację macicy, zawroty głowy, omdlenia i zaburzenia pamięci. Conajmniej jedna kobieta zmarła. 300 dzieci, poczętych w ciążach pozamacicznych, zostało abortowanych. 

Źródło: ChurchMilitiant.com