Świat

Białoruś po wyborach: Zakrwawieni ludzie na ulicach Mińska, taranowanie ludzi ciężarówkami i częściowe wyniki

Mińsk nocą Źródło: Twitter

W nocy na Białorusi doszło do brutalnych pacyfikacji manifestacji. Protesty przeciwko fałszowaniu wyników wyborów odbyły się praktycznie w całym kraju – jak donosi Biełsat TV.. Pojawiły się też in formacje, że samolot prezydenta Łukaszenki wystartował do Turcji.

Najbardziej brutalnie organy ścigania zachowały się w Mińsku. Co najmniej 1 osoba zginęła. Nieznana jest liczba rannych, ale z publikowanych zdjęć można ocenić ją na co najmniej kilkadziesiąt – donosi Biełsat. OMON wykorzystał gaz, granaty hukowe, gumowe kule i armatki wodne. Taranował też obywateli ciężarówkami. MSW przyznało, że użyto specjalnych środków – podaje stacja.

UWAGA – DRASTYCZNE ZDJĘCIA!

Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie „specjalnych środków” przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku – poinformowała w nocy z niedzieli na poniedzialek rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa.

Funkcjonariusze służb stojących na straży prawa byli zmuszeni zastosować specjalne środki przeciwko uczestnikom niepokojów. Zastosowano specjalną technikę i granaty hukowe – powiedziała Czemodanowa.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka milczy. Jego główna oponentka Swiatłana Cichanouskaja obarczyła władze odpowiedzialnością za krwawą rozprawę z demonstrantami i zaapelowała do manifestantów o zachowanie spokoju.

Centralna Komisja Wyborcza publikuje tylko wstępne wyniki. Wygrywa Alaksandr Łukaszenka. Nie potwierdzają tego zdjęcia oficjalnych protokołów z poszczególnych lokali wyborczych, gdzie wyraźne jest zwycięstwo Swiatłany Cichanouskiej.

Na wydarzenia na Białorusi zareagowali we wspólnym oświadczeniu prezydenci Litwy i Polski. Zaapelowali o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych.

Na Białorusi znacznie ograniczony został dostęp do internetu. Nie można korzystać, między innymi, z najpopularniejszego portalu Tut.by. Informacje publikowane są w mediach społecznościowych i komunikatorach.


Źródło: Twitter, Biełsat po polsku