Gospodarka

Białoruś otwiera elektrownię jądrową. Litwa protestuje, wilnianie dostają tabletki z jodem

Wilno, fot. Pixabay

Litwa wystosowała notę protestacyjną do MSZ Białorusi ws. rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej w Ostrowcu na początku listopada. Według dyplomatów z Wilna – jest niebezpieczna. 

W nocie podkreśla się, że elektrownia zagraża bezpieczeństwu obywateli Litwy, Białorusi i Unii Europejskiej. Litewskie MSZ poinformowało w komunikacie, że Litwa „zdecydowanie potępia decyzję białoruskich władz o uruchomieniu reakcji jądrowych w niebezpiecznej elektrowni i produkcji energii elektrycznej, ignorując wymogi bezpieczeństwa Litwy i Unii Europejskiej”.

Białoruski operator sieci elektroenergetycznych Biełenergo poinformował litewskiego operatora Litgrid, że elektrownia jądrowa w Ostrowcu ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w dniach 1–10 listopada. Białoruska elektrownia jądrowa o mocy 2400 MW w Ostrowcu znajduje się około 50 km od Wilna. Litwa twierdzi, że ta elektrownia jądrowa jest niebezpieczna i przyjęła przepisy zakazujące zakupu wytwarzanej przez nią energii elektrycznej.

Równolegle w stolicy kraju rozpoczęła się dystrybucja tabletek jodku potasu. Mieszkańcy stolicy mogą je odebrać bezpłatnie w aptekach. Tabletki jodku potasu są rozdawane mieszkańcom jako środek prewencyjny w związku z uruchomieniem w najbliższym czasie Elektrowni Atomowej w Ostrowcu na Białorusi. Mają one chronić tarczycę przed szkodliwym wpływem radioaktywnego jodu.

Razem z tabletkami mieszkańcy Wilna otrzymają instrukcje użytkowania w języku litewskim, rosyjskim, polskim oraz angielskim. W instrukcji jest napisane, że mieszkańcy Wilna powinni zażywać tabletki jodku potasu tylko w przypadku awarii jądrowej na Białorusi i tylko wtedy, jeżeli takie rekomendacje przedstawią odpowiednie instytucje państwowe.

Stolica Litwy znajduje się w strefie o promieniu 100 km od reaktora, dlatego jej mieszkańcom w przypadku awarii w elektrowni może być zalecane zażywanie tabletek jodku potasu. Gdyby doszło do awarii, w trakcie której do atmosfery dostałyby się materiały radioaktywne, litewskie instytucje niezwłocznie poinformują o tym mieszkańców.

Źródło: forsal.pl, Kurier Wileński 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *