Świat

Blisko 200 krajów świata kupi szczepionkę przeciw koronawirusowi

Fot. Twitter

Według planów ma zostać zaszczepione 3-20 proc. populacji w każdym z krajów. Projekt pochłonie conajmniej 38 mld dolarów.  

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że globalny program szczepień (COVAX) obejmuje już ponad 156 krajów, a to dopiero początek. W Genewie zostały ustalone zasady globalnych zakupów i dystrybucji szczepionki na koronawirusa. Wkrótce do programu ma dołączyć 38 kolejnych państw. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że jedyny ratunek to szczepionka na COVID-19. Jak potwierdza szef Vaccine Alliance Seth Berkley, w Genewie ustalono nowe zasady dystrybucji szczepionki.

Według ustaleń najbogatsze kraje biorące udział w programie zobowiązały się do płatności z góry za szczepionki za zarezerwowane dawki do 8 października. 64 kraje o wyższych dochodach (w tym 29 państw działających jako Team Europe) i 92 kraje o niższych dochodach, które będą wspierane w zakupie specyfiku, złożyły „prawnie wiążące zobowiązania do przystąpienia do programu COVAX”. 

Dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji w Genewie oznajmił, że planuje się wyprodukowanie 2 miliardów dawek szczepionki na COVID-19 do końca roku 2021.Do tej pory zainwestowano w prace nad szczepionką 3 miliardy dolarów, co pozwoliło na udaną fazę rozruchową. Środki finansowe w wysokości 1,4 miliarda dolarów uzyskano m.in. od rządów, producentów szczepionek, organizacji oraz osób prywatnych. To nie koniec wydatków. Brakuje jeszcze 35 miliardów dolarów.

Źródło: stanwiedzy.pl