Informacje

Bon turystyczny przede wszystkim dla rodzin

nad morzem, Źródło: Pixabay

6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat skorzysta z cyfrowego bonu turystycznego – mówiła podczas konferencji wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do prezydenckiego projektu ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, którym zajmuje się Sejm.

Jak podkreśliła podczas konferencji wicepremier Emilewicz, bon turystyczny, „to pierwsze o takiej skali narzędzie celowane do jednego sektora”. „Mówimy o ponad 3,5 mld zł, które trafi do branży turystycznej, turystyki krajowej” – wyjaśniła. Według szacunków resortu rozwoju, skorzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy podmiotów, z których 15 proc. to duże firmy, 85 proc. to przedsiębiorstwa z sektora mikro, małych i średnich firm.

„Ten bon przygotowany jest w taki sposób, aby zarówno te najmniejsze podmioty na rynku – przewodnicy i piloci, jak i touroperatorzy, hotelarze, ci którzy świadczą kompleksowe usługi turystyczne, byli beneficjentami tego przedsięwzięcia” – mówiła Emilewicz.

Podkreśliła, że z bonu skorzystają też gospodarstwa domowe – przede wszystkim rodziny. „Bezpośrednich beneficjentów mamy niemal 6,5 mln, bo tyle dzieci w wieku do 18 lat skorzysta z tego cyfrowego bonu, który będziemy udostępniać” – zaznaczyła.

Dodała, że wysokość bonu na każde dziecko to 500 zł, dzieci niepełnosprawne uzyskują 1 tys. zł. „Bon nie będzie świadczeniem wypłacanym na konto rodziców. Będzie cyfrowym świadczeniem udzielanym przez ZUS” – wyjaśniła.

Emilewicz zaznaczyła, że bon będzie można realizować „w szeroko rozumianej bazie noclegowej, od agroturystyki po hotele, to też touroperatorzy świadczący ofertę turystyczną – to mogą być wyjazdy, wycieczki, obozy sportowe dla dzieci, obozy harcerskie”.

Wyjaśniła, że zgodnie z zapisami w projekcie ustawy, bon będzie też można wydatkować na wydarzenia turystyczne, organizowane przez operatorów turystycznych, także organizacje pozarządowe. „Ale też wydarzenia pakietowane – w pakiecie możemy mieć i przejazd i usługę pilocką, przewodnicką i wydarzenie artystyczne typu koncert” – tłumaczyła. Podkreśliła, że skorzystanie z bonu wyłącznie w restauracji nie będzie możliwe. Chyba, że usługa ta będzie częścią pakietu.

„Dajemy możliwość do skorzystania z bonu do marca 2022 r.” – dodała, bo jak tłumaczyła, wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. „Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. te prawa nabędą i będzie można z bonu skorzystać do marca 2022 r.” – mówiła Emilewicz.

Jak zaznaczyła, bon jest wprowadzany jako świadczenie jednorazowe. „Mamy nadzieję, że jeśli dobrze się przyjmie, będziemy mogli marzyć o kontynuacji” – powiedziała. Dodała, że tego typu rozwiązania obowiązują np. na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech.

Wicepremier podkreśliła, że branża turystyczna jako jedna z pierwszych ucierpiała z powodu pandemii. „To nieco ponad 6 proc. polskiego PKB i ok. 800 tys. osób bezpośrednio w niej zatrudnionych” – zaznaczyła. Dodała, że branża ta w dużej mierze opiera się na małych i średnich firmach, „które nie mają dużych buforów finansowych”.

źródło:PAP