Polska

Budka zapowiada „rozliczenie Kaczyńskiego” i postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa PiS, prezydenta i premiera

Borys Budka. Źródło: Twitter

Już nikt nigdy nie popełni drugi raz błędu, by nie rozliczyć Jarosława Kaczyńskiego za łamanie polskiej konstytucji (…) oprócz zawiadomienia do prokuratury będzie również formułowany wniosek do Trybunału Stanu, ale w momencie, kiedy będzie realny do przeforsowania – powiedział szef PO Borys Budka.

Posłanka KO Barbara Nowacka zapowiedziała w środę złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. wypowiedzi wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w środę wieczorem w Sejmie mówił do opozycji, że wszystkie demonstracje, które popierała kosztowały życie już wiele osób. „Macie krew na rękach, łamiecie art. 165 ” – powiedział prezes PiS. „Nie powinno was być w tej izbie. Dopuściliście się zbrodni” – mówił wicepremier.

Budka był pytany w czwartek w programie „Tłit” Wirtualnej Polski z jakiego paragrafu KO złoży zawiadomienie na prezesa PiS. „Przede wszystkim groźby karalne. Ale moim zdaniem Kaczyński sprowadził zagrożenie utraty zdrowia lub życia na tysiące obywateli wyciągając ich z domów, bo Kaczyński odpowiada za to, co się stało” – powiedział Budka.

-Za to wszystko jest już nie tylko Kodeks karny, ale również Trybunał Stanu. Mogę zapewnić, że już nikt nigdy nie popełni drugi raz tego błędu, by nie rozliczyć Kaczyńskiego za łamanie polskiej konstytucji i polskiego Kodeksu karnego – powiedział Budka. -Będą odpowiednie zawiadomienia, oczywiście będzie również formułowany wniosek do Trybunału Stanu, tylko w momencie, kiedy to będzie realne do przeforsowania – zastrzegł szef PO.

Pytany, czy gwarantuje Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego, odparł: „Gwarantuję TS dla każdego, kto złamał polską konstytucję”. – Dla prezydenta, który zaprzysiągł trzech dublerów (sędziów w Trybunale Konstytucyjnym – PAP), dla premiera, który nie publikuje ustawy, która została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta i wreszcie dla wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, który jest największym niebezpieczeństwem dla Polaków – powiedział Budka.

Określił słowa prezesa PiS wypowiedziane w środę w Sejmie jako „słowa szaleńca”. -To było pokazanie wielkiego strachu, on boi się, bo wie, że ta władza wymyka mu się z rąk i dlatego takie groźby – powiedział Budka w wywiadzie dla Wirtualnej Polski .

Źródło: wp.pl, dziennik.pl, PAP