Świat

Były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing zmarł w środę w wieku 94 lat

Fot:Wikipedia/Landscape

Były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing zmarł w środę w wieku 94 lat w rezultacie komplikacji po zarażeniu się koronawirusem. Jako pierwsze poinformowało o tym francuskie radio Europe 1. Wiadomość potwierdził Pałac Elizejski i otoczenie byłego prezydenta. – Jego śmierć to żałoba dla narodu francuskiego – wyznał obecny prezydent Emmanuel Macron.

Giscard d’Estaing zmarł w środę wieczorem w otoczeniu swej rodziny w swojej posiadłości Authon w departamencie Loir-et-Cher, w środkowej Francji. Powołana przez niego fundacja poinformowała, że były prezydent zmarł w rezultacie komplikacji po zarażeniu się wirusem Covid-19.

Giscard d’Estaing wystartował w wyborach prezydenckich w 1974, rozpisanych po śmierci Georges’a Pompidou mając wtedy 48 lat. Jako nowo wybrany prezydent, który objął rządy po latach sprawowania ich przez gaullistów, dążył do modernizacji Francji i francuskiego społeczeństwa.

Zezwolił m.in. na rozwody za obopólną zgodą i zalegalizował aborcję.

Zainicjował wiele ogólnokrajowych projektów, m. in. budowę sieci szybkich pociągów TGV.

W polityce zagranicznej dążył do integracji europejskiej m.in. nawiązując ścisłą współpracę z ówczesnym kanclerzem RFN Helmutem Schmidtem. Razem położyli podwaliny pod europejską wspólną walutę tworząc Europejski System Monetarny (EMS). Opowiadał się też za polepszeniem stosunków z USA.

W 1978 r. na bazie kilku wspierających go ugrupowań Valéry Giscard d’Estaing powołał centrowo-prawicową Unię na rzecz Demokracji Francuskiej (UDF).

W 1981 Giscard d’Estaing ubiegał się o reelekcję w wyborach prezydenckich jednak przegrał z kandydatem socjalistów Francoisem Mitterandem. W 1984 zasiadał w izbie niższej izby francuskiego parlamentu utrzymując mandat w kilku kolejnych wyborach. Doprowadził do politycznego zbliżenia pomiędzy UDF i gaullistowskim Zgromadzeniem na rzecz Republiki RPR).

Od 1989 do 1993 r.Giscard d’Estaing zasiadał w Parlamencie Europejskim, w którym do 1991 był przewodniczącym Grupy Liberalnej, Demokratycznej i Reformatorskiej.

W 2001 r. został mianowany przewodniczącym Konwentu do spraw Przyszłości Europy.

Jako były prezydent wszedł w skład Rady Konstytucyjnej. Rok wcześniej został członkiem Akademii Francuskiej. Pełnił też funkcję honorowego przewodniczącego Rady Gmin i Regionów Europy.

Kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego złożyli politycy wszystkich francuskich ugrupowań politycznych. Były prezydent Nicolas Sarkozy oświadczył, że Giscard d’Estaing „przez całeżycie pracowął na rzecz wzmocnienia stosunków między państwami europejskimi”.

Natomiast obecny francuski przywódca Emmanuel Macron stwierdził, że „ten wielki sługa państwa (…) pracował dla interesu ogólnego przez 65 lat, na wszystkich szczeblach. Służył Francji”.

Jak podkreślił, kierunki, które nadał Francji, nadal wskazują, jak postępować.

„Sługa państwa, polityk postępu i wolności, jego śmierć jest żałobą dla narodu francuskiego” – napisał szef państwa w liście kondolencyjnym.

Kondolencje złożył również polski prezydent. Andrzej Duda zapewnił, że wiadomość o śmierci d’Estainga przyjął „z wielkim smutkiem”.

„W tym dniu żałoby składam na pana ręce, w imieniu narodu polskiego oraz własnym, wyrazy głębokiego współczucia i szczerego żalu dla bliskich zmarłego, jak i dla wszystkich obywateli Republiki Francuskiej pogrążonych w smutku” – napisał w depeszy kondolencyjnej skierowanej do prezydenta Francji.

„Pamiętamy także jego zasługi na rzecz wzmocnienia relacji transatlantyckich postrzeganych jako gwarancja wspólnego bezpieczeństwa. Jednoczymy się w bólu i modlitwie po stracie tego wielkiego Francuza i Europejczyka” – podkreślił prezydent Duda.

Źródło:PAP/Polsatnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *