Świat

Chińczycy zaszczepili już setki osób szczepionkami przeciwko Covid-19. W ramach eksperymentalnego programu

Obraz Bao_5 z Pixabay

Chiny rozpoczęły w lipcu eksperymentalny program szczepień przy „poparciu i zrozumieniu” Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Do końca roku możliwości produkcji szczepionek przeciw Covid-19 w Chinach wzrosną do 610 mln, a w przyszłym roku do miliarda dawek rocznie – powiedział na konferencji prasowej urzędnik chińskiej państwowej komisji zdrowia Zheng Zhongwei.

Państwowa chińska telewizja CCTV podała w ubiegłym tygodniu, że Chiny prowadzą obecnie próby kliniczne 11 potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi, z czego cztery specyfiki weszły już w trzecią fazę testów.

W ramach programu zaszczepiono setki tysięcy osób z grup wysokiego ryzyka, mimo że bezpieczeństwo i skuteczność użytych specyfików nie została jeszcze w pełni potwierdzona, ponieważ próby kliniczne trzeciej fazy jeszcze się nie zakończyły – przypomina agencja Reutera.

W programie wykorzystano co najmniej trzy potencjalne szczepionki opracowane przez chińskie firmy China National Biotec Group (CNBG) i Sinovac, będące w trzeciej fazie prób klinicznych. Kolejną potencjalną szczepionkę firmy CanSino Biologics zatwierdzono w czerwcu do kryzysowego użycia w chińskim wojsku.

Władze w Pekinie nie opublikowały pełnego sprawozdania ze swojego programu. Nie wiadomo więc w jaki sposób szczepionki zadziałały na osoby poddane eksperymentowi.

Źródło: dziennik.pl, PAP