DuchowośćInformacje

Chrześcijanie nie zgadzają się z przekształceniem Hagii Sophii w meczet

Hagia Sophia z dobudowanymi przez muzułmanów czterema minaretami Źródło: WikipediaCC

Choć w bazylice Hagia Sophia odbyły się wczoraj pierwsze modlitwy muzułmańskie, chrześcijanie nadal nie godzą się na przekształcenie tej starożytnej świątyni w meczet. W wielu kościołach, przede wszystkim w Grecji i Stanach Zjednoczonych, gdzie najliczniejsza jest prawosławna diaspora, biły wczoraj pogrzebowe dzwony. Śpiewano też Akatyst, hymn który powstał podczas jednego z oblężeń Konstantynopola.

W Atenach i Salonikach odbyły się demonstracje. Zwierzchnik Greckiego Kościoła Prawosławnego odprawił z tej okazji specjalną liturgię w ateńskiej katedrze. Wczorajsze muzułmańskie modlitwy w Hagia Sophia nazwał wręcz „bezbożnym zbezczeszczeniem”. – Hagia Sophia jest symbolem naszej wiary i uniwersalnym pomnikiem kultury. (…) Dzień dzisiejszy jest dniem żałoby dla całego chrześcijaństwa – mówił metropolita Hieronim.

W obronie chrześcijańskiej bazyliki w dawnym Konstantynopolu wystąpił też grecki premier. – Dziś bardziej niż kiedykolwiek dotąd Hagia Sophia żyje w naszej duszy. To tam bije nasze serce – powiedział Kyriakos Mitsotakis.

Stanowisko w sprawie Hagia Sophia zabrał też wczoraj kard. Charles Bo, przewodniczący Federacji Episkopatów Azji. Przemianę bazyliki w meczet uznał on za niepotrzebny zamach na wolność religii i wyznania, który otworzy dawne rany i pogłębi podziały w chwili, gdy ludzkość doświadczona pandemią miałaby zacieśniać współpracę.

Źródło: KAI, tvp.info