Informacje

Cichanouska w Polsce spotka się z premierem Morawieckim. Będzie także gościem Forum Ekonomicznego 2020

By Serge Serebro, Vitebsk Popular News - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92654824

W środę, 9 września w kancelarii premiera dojdzie do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Spotkanie ma m.in. stanowić dyplomatyczny sygnał dla Białorusinów, którzy sierpniowe wybory prezydenckie w swoim kraju uważają za sfałszowane i od kilku tygodni protestują, domagając się ponownego – uczciwego – głosowania.

Wcześniej o wizycie Cichanouskiej w Warszawie mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Na uwagę, że zapowiedź wydarzenia współorganizowanego przez kancelarię premiera powstała już na Facebooku, Jabłoński odpowiedział, że jeszcze jej nie widział. – Ale jeśli zostało coś takiego podane, to prawdopodobnie jest to już ustalone – powiedział.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska będzie także gościem Forum Ekonomicznego 2020, które odbędzie się w nadchodzącym tygodniu w Karpaczu – poinformowali organizatorzy przedsięwzięcia.

Wskazują oni, że po wyborach prezydenckich, które przeprowadzono 9 sierpnia, wydarzenia na Białorusi przyciągają uwagę całego świata. Dlatego – jak podnoszą – Forum Ekonomiczne, które od 30 lat porusza najważniejsze tematy o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym Europy Środkowo-Wschodniej, w bieżącym roku część debat poświęci sytuacji bieżącej oraz przyszłości Białorusi. Obrady Forum Ekonomicznego w Karpaczu mają być – jak zauważają – okazją do spotkania czołowych postaci białoruskich środowisk demokratycznych i biznesowych.