Świat

CNN powtarza fake newsy o istnieniu w Polsce „stref wolnych od LGBT”. Jest stanowcza odpowiedź polskiej ambasady

LGBT symbol. Obraz Boris Štromar z Pixabay

Amerykańska stacja informacyjna CNN opublikowała dokument pod tytułem „Nie przynależysz tutaj. W polskich »strefach wolnych od LGBT« samo istnienie to już akt buntu”. W swoim materiale dziennikarze przeprowadzają wywiady z członkami subkultury LGBT – w tym z Bartem Staszewskim, który w różnych miejscach w Polsce umieszcza prowakacyjnie zrobione przez siebie tabliczki z napisem „strefa wolna od LGBT”– oraz przekonują, że „homofobiczna retoryka jest głoszona przez państwo i w kościołach, a wrogość na ulicach aż kipi”.

Rzekomą nienawiść do osób LGBT CNN wiąże z polskim katolicyzmem oraz silnym poczuciem narodowej wspólnoty. „Niektóre ze szczególnie konserwatywnych, wiejskich regionów na południowym-wschodzie nigdy nie przyjęły osób LGBT” – przekonują autorzy reportażu. Sam Staszewski w wywiadzie zaznacza, że w Polsce trwa „polowanie na czarownice”. „Jesteśmy obywatelami drugiej kategorii. To się nigdy wcześniej nie zdarzyło” – dodał. „Jesteśmy wrogiem publicznym. Wszyscy są przeciwko nam” – przekonywał aktywista.

Ambasada RP w Stanach Zjednoczonych wystosowała pismo w sprawie skandalicznego reportażu stacji CNN powielającego kłamstwa na temat słynnych „stref wolnych od LGBT” i rzekomych prześladowań jakich doświadczają członkowie tej subkultury.

„W kwestii umieszczenia plakietek z napisem strefy wolne od LGBT w części miejscowości, samorządy Polskie stanowczo potępiają te akty. Napisy, z umieszczonymi napisami strefa wolna od LGBT, które można było zobaczyć na tablicach drogowych w miejscowościach, które przyjęły owe deklaracje, były tak naprawdę zainstalowane przez aktywistę LGBT jako forma happeningu. Te znaki jednak wprowadzają w błąd zewnętrznych obserwatorów przekonując, że są one dziełem lokalnych samorządów” – piszą dyplomaci.

Jednocześnie Ambasada RP w USA zaznacza, że wszystkie osoby w Polsce, w tym członkowie społeczności LGBT, mają prawo do pełnej ochrony przed nienawiścią, przemocą i dyskryminacją. „Ustawodawstwo RP gwarantuje równość i godność osobom LGBT we wszystkich obszarach życia, (co) jest zgodne z międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka” .

Źródło: tvp.info, pCH24.pl.