Polska

Co załatwił Duda w USA? Czy wystarczy do reelekcji?

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump Źródło: Twitter

Podczas wczorajszego spotkania w Białym Domu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali wspólną deklarację dotyczącą energetyki jądrowej, obronności oraz nowych technologii.

W myśl niej, oraz na podstawie toczących się rozmów między Andrzejem Dudą a Donaldem Trumpem, nasz kraj otrzyma priorytetowy dostęp do szczepionki na Covid-19, technologii 5G oraz energetyki jądrowej. Wzmocni się także obecność amerykańskiego wojska w naszym kraju.

We wspólnej deklaracji padły bardzo ważne słowa. „Pandemia COVID-19 uwypukla znaczenie powyższych wartości, jak również pilną potrzebę ich obrony i promowania. Polska i Stany Zjednoczone, w porozumieniu z innymi sojusznikami oraz podobnie myślącymi partnerami, będą wspólnie pracować na rzecz odbudowy naszych gospodarek jako silniejszych, bardziej odpornych i lepiej zintegrowanych oraz ochrony naszej krytycznej infrastruktury i technologii, a także dywersyfikacji łańcuchów dostaw. Połączymy też siły w walce z dezinformacją, w szczególności w odniesieniu do faktów historycznych dotyczących II wojny światowej”.

Następne kwestie dotyczyły obronności. ”Uznając swoje strategiczne partnerstwo, Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej, między innymi poprzez dalszą implementację Wspólnych Deklaracji z 12 czerwca 2019 roku i 23 września 2019 roku, a także poprzez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych oraz odstraszania w Polsce. Potwierdzamy nasze zobowiązania do inwestowania w zdolności obronne, do sprawiedliwego podziału obciążeń mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa transatlantyckiego i współpracy w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz do zapewnienia skutecznego odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO. Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały współpracę w procesie dalszego modernizowania Polskich Sił Zbrojnych, w tym z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu amerykańskiego” – napisano w deklaracji. 

Bardzo istotne z naszego punktu widzenia jest wsparcie dla inicjatywy Trójmorza, która mogłaby stać się alternatywą dla Unii Europejskiej w niedalekiej przyszłości. Polska jest postrzegana jako regionalny lider tego porozumienia. 

Czy wizyta w Waszyngtonie wystarczy do reelekcji Andrzeja Dudy? Deklaracje wydają się zbyt ogólnikowe, a sondaże wskazują na ciężki bój w II turze wyborów. 

Źródło: PAP