Informacje

„Czas wreszcie odkryć nieznane karty w sprawie Amber Gold”. Film Sylwestra Latkowskiego w TVP

Sylwester Latkowski Źródło: Twitter

TVP zapowiada, że wkrótce pokaże nowy film Sylwestra Latkowskiego. Ma to być efekt wieloletniego śledztwa dziennikarza w sprawie afery Amber Gold. W opublikowanym przez TVP zwiastunie reżyser zapowiada, że przedstawi widzom nieznane dotychczas nagrania. 

– Czas odkryć nieznane karty w sprawie Amber Gold. Spędziłem w Trójmieście wiele tygodni. Przyglądałem się sprawie, rozmawiałem z policjantami i prokuratorami, z gangsterami, biznesmenami . Mam dziesiątki nagrań z tamtych czasów. Czas wrócić do tej sprawy. Zaprezentuję państwu nieznane dotąd nagrania, rozmowy, o których wiele osób chciałoby zapomnieć – tak o swoim dokumencie mówi Sylwester Latkowski.

„Czas wreszcie odkryć nieznane karty w sprawie Amber Gold” – mówi twórca filmu.

Reżyser zajmował się sprawą m.in. w 2012 roku, w czasie, gdy afera wybuchła. Był wśród świadków zeznających przed sejmową komisją śledczą do jej zbadania.

Amber Gold było piramidą finansową, która zbankrutowała w 2012 roku po trzech latach działalności. Jej właściciele oszukali niemal 19 tys. klientów, doprowadzając ich do strat w wysokości niemal 851 mln zł. Do zbadania legalności działań organów i instytucji publicznych wobec Amber Gold została powołana sejmowa komisja śledcza. Zeznawał przed nią także Latkowski. 

Stało się tak, ponieważ Marcin P., założyciel Amber Gold, podczas jednego z przesłuchań przed komisją śledczą stwierdził, że Sylwester Latkowski, wówczas naczelny tygodnika „Wprost”, miał go informować o planie śledztwa dotyczącego jego firmy. Komisja przesłuchiwała także Michała Majewskiego z „Wprost”. Obydwaj dziennikarze kilka razy zasłaniali się tajemnicą dziennikarską. 

W maju TVP Info pokazała inny film Latkowskiego – „Nic się nie stało”, w którym zajął się sprawą sopockich klubów Zatoka Sztuki i Dream Klub. Miało w nich dochodzić m.in. do gwałtów, szantażowania i stręczenia nieletnich dziewczyn. W telewizyjnej debacie po filmie Latkowski wymienił nazwiska kilkorga celebrytów, którym zarzucił wiedzę o tym procederze.

Źródło: tvp.info, press.pl