Świat

Człowiek znów wyląduje na księżycu i to już niedługo. NASA chce na to gigantycznych pieniędzy

Obraz skeeze z Pixabay

NASA ujawniła, że budżet misji na 2024 rok, dotyczącej ponownego lądowania człowieka na księżycu, będzie wynosił 28 miliardów dolarów, z czego koszt księżycowego lądownika to 16 miliardów. jednak, żeby doszło do realizacji tego spektakularnego dzieła, budżet musi zostać jeszcze zatwierdzony przez amerykański Kongres. 

Obecnie władze NASA rozważają trzy propozycje budowy księżycowego lądownika. Jeden z nich rozwijany jest przez firmę Jeffa Bezosa Blue Origin, we współpracy z Lockheedem Martinem, Northropem Grummanem oraz Draperem. Jedną propozycję złożyła SpaceX i jedną firma Dynetics.

Pierwszy, bezzałogowy lot w ramach programu Artemis, Artemis I został zaplanowany na listopad przyszłego roku. Wówczas to wystartuje rakieta SLS z kapsułą Orion. Misja Artemis II odbędzie się dwa lata później. Wówczas to astronauci okrążą Księżyc, ale nie będą lądowali. Na Srebrnym Globie wyląduje dopiero Artemis III. Astronauci pozostaną na Księżycu przez tydzień. W tym czasie opuszczą lądownik 2 do 5 razy.

Ostatnia misja załogowa na Księżyc – Apollo 17 – miała miejsce w grudniu 1972 roku. Na satelitę Ziemi polecieli wówczas Eugene Andrew Cernan, Ronald Evans oraz geolog Harrison Schmitt.

Źródło: kopalniawiedzy.pl