BAFTA chciałaby większego zróżnicowania postaci we współczesnych grach wideo. Na oficjalnej stronie Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych pojawiła się publikacja, w której możemy znaleźć zalecenia w tym zakresie skierowane do producentów gier wideo. Wpis wywołał gorące dyskusje w mediach społecznościowych na stronach twórców i użytkowników gier. Sprawę opisał portal spidersweb.pl.
Jak informuje portal, BAFTA zamiesciła następujące postulaty dotyczące gier:
- Przynajmniej jedna z postaci pierwszoplanowych pochodzi ze środowiska mniejszości (etnicznej lub seksualnej).
- Balans męskiej i żeńskiej płci wśród wszystkich postaci wynoszący 50 do 50 proc.
- Spośród wszystkich postaci, 20 proc. należy do mniejszości etnicznych.
- Spośród wszystkich postaci, 10 proc. należy do mniejszości seksualnych.
- Spośród wszystkich postaci, 7 proc. jest głucha, niewidoma lub posiada inną dysfunkcję.
- Pewna część postaci wyróżnia się zróżnicowaniem na poziomie regionu.
- Pewna część postaci pochodzi z niższych klas społecznych.
BAFTA ma jednocześnie oczekiwania dotyczące miejsca pracy, w którym powstała gra wideo. Chodzi o równowagę płci oraz reprezentację osób z mniejszości etnicznych, osób LGBTQ oraz osób z dysfunkcjami.
„Akademia zaznacza, że wydawcy chcący wziąć udział w konkursie na grę roku, który zakończy się tradycyjną galą w marcu 2021 r., mają dokonać własnej oceny swojej kandydatury w oparciu o opublikowane kryteria. Jednocześnie ta ocena nie będzie miała żadnego wpływu na tegoroczną akceptację wniosków i uczestników konkursu. Może mieć w przyszłości, ale BAFTA nie podjęła jeszcze finalnego stanowiska w tej materii” – informuje Spidersweb.
Na portalu czytamy też, że brytyjska organizacja chce, aby gra wideo spełniała trzy warunki ze wszystkich wymienionych, z kolei środowisko pracy ma spełniałć dwa warunki ze wszystkich.
Źródło: spidersweb.pl
- Pogrzeb 650. dzieci zmarłych przed narodzeniem
- Drukarz odmówił jednej z organizacji LGBT sporządzenia materiałów promujących tę ideologię. Po kilku latach został finalnie oczyszczony z zarzutów
- Saksonia zamyka życie publiczne z powodu masowych zakażeń koronawirusem. Minister gospodarki Martin Dulig: sytuacja jest dramatyczna
- Polskie sklepy w Holandii zostały poważnie uszkodzone W wyniku w eksplozji
- Tęczowy totalitaryzm w Australii: 10 lat więzienia za modlitwę o nawrócenie geja