Świat

Czy jest gorzej niż wiosną? Koronawirus w liczbach i pięć nowych zaleceń WHO

Koronawirus, fot. fernando zhiminaicela z Pixabay

Zgodnie z najnowszym tygodniowym raportem WHO, Polska należy do grupy państw, w których najszybciej wzrasta liczba ofiar śmiertelnych COVID-19. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zmarłych wzrastała w całej Europie, nie osiągnęła jednak wysokiego poziomu z kwietnia tego roku.

Wiosną dzienna liczba śmiertelnych ofiar pandemii regularnie przekraczała 4 tysiące, obecnie sięga 2 tysięcy ale nadal rośnie. Ta sama tendencja występuje w obu Amerykach, gdzie dzienna śmiertelność oscyluje wokół 3 tysięcy.

W obu regionach dynamicznie wzrasta jednak liczba potwierdzonych przypadków zakażeń. Spadkowa tendencja zakażeń występuje w innych regionach świata: Azji południowo-wschodniej, Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz w regionie Zachodniego Pacyfiku.

Sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom zwrócił się z apelem do przywódców wszystkich państw o podjęcie pięciu kluczowych działań, które mają pomóc opanować sytuację:

  1. Rzetela ocena rozmiarów epidemii w poszczególnych krajach w oparciu o ostatnie dane
  2. W krajach, w których przypadki zakażeń, hospitalizacji i intensywnej terapii rosną – należy dokonywać niezbędnych zmian kursu i strategii, tak szybko jak to tylko możliwe.
  3. Bycie szczerym i uczciwym wobec opinii publicznej na temat stanu pandemii i tego, czego należy wymagać od każdego obywatela by przejść razem przez pandemię. 
  4. Stworzenie takiego systemu, by obywatelom łatwo było się dostosować i stosować środki jakie są wymagane. To oznacza, że jeśli ludziom nakazuje się izolację i kwarantannę lub czasowe zamknięcie własnych firm, to rządy powinny zrobić wszystko, by pomagać jednostkom, rodzinom i biznesowi.
  5. Rządy powinny podejmować podstawowe działania rozmawiając z ludźmi zakażonymi  oraz ich bliskimi i dzielić się z nimi konkretnymi wskazówkami, co do kolejnych kroków i działań. Jeśli rządy będą w stanie stworzyć system ewidencji wszystkich kontaktów z zakażonymi, izolować wszystkie te osoby i nakazywać im kwarantannę, wtedy będzie można uniknąć zamykania wszystkich obywateli w domach.

Źródło: rp.pl