Polska

Czy można pójść do kościoła w strefie żółtej i czerwonej? Rzecznik KEP odpowiada

Fot. Pixabay

„Kościół nie wprowadza dodatkowych norm w związku z epidemią” – informuje rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak.

Władze kościelne zdecydował się nie wprowadzać żadnych dodatkowych obostrzeń w związku z pandemią. Mimo, że od soboty, na terenie całej Polski, będą obowiązywać obostrzenia żółtej strefy pandemicznej. 

– Wszyscy obywatele są zobowiązani do przestrzegania norm wyznaczonych przez służby sanitarne. Nie oznacza to jednak, że zostały wprowadzone jakieś specjalne restrykcje bezpośrednio przez władze kościelne. Kościół monitoruje sytuacje, na bieżąco sprawdza wszystkie komunikaty i zobowiązuje wszystkie podmioty mu podlegające do tego, aby zalecenia służb sanitarnych były respektowane w kościołach i miejscach kultu – powiedział rzecznik Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.

W strefie żółtej nie ma żadnych ograniczeń, co do uczestnictwa w Eucharystii. Jedynie w strefach czerwonych, na Mszy św.– może być 50 procent uczestników i proboszczowie muszą przestrzegać tych zaleceń. Co ważne, w kościele w posłuszeństwie należy zachować wszelkie restrykcje sanitarne nakładane przez władze. W kościołach należy zachowywać dystans, nosić maseczki i dezynfekować ręce. 

W wielu diecezjach na terenie całego kraju jest też dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Obejmuje ona osoby chore, z objawami infekcji, a także wszystkich, którzy żyją w lęku przed zakażeniem z różnych przyczyn. Dla tych możliwe jest uczestniczenie w Mszy św. w sposób duchowy, za pomocą radia, telewizji, bądź internetu. 

Źródło: Radio Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *