Informacje

Czy podpisy pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego zbierano nielegalnie? Prokuratura wszczęła śledztwo

Rafał Trzaskowski , fot. screen z tvn24

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła dochodzenie ws. nielegalnej zbiórki podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego – poinformował radny PiS Marek Borkowski.

– To duża rzecz. W życiu złożyłem wiele doniesień i przeważnie nic z tego nie wynikało. W tym przypadku prokuratura się zainteresowała co znaczy, że wygląda to poważnie – przyznaje Borkowski.

Kilka miesięcy temu portal tvp.info informował o nielegalnej zbiórce podpisów w biurze radnej Koalicji Obywatelskiej Bożeny Manarczyk. Radni PiS złożyli zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury i Urzędu Ochrony Danych Osobowych. – Z UODO nie mamy dotąd żadnej odpowiedzi, ale postanowieniem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga wszczęte zostało już dochodzenie – stwierdził w rozmowie z tvp.info radny PiS Marek Borkowski.

Zgodnie z art. 248 Kodeksu karnego (o przestępstwach przeciwko wyborom i referendum) „Kto dopuszcza się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

źródło:polskieradio24