Artykuły redakcyjneZdrowie

Czy Polska rzeczywiście radzi sobie dobrze z pandemią koronawirusa?

fot. Eduards Zelobovskis

Ministerstwo Zdrowia od tygodni bombarduje nas optymistycznymi wiadomościami dotyczącymi sukcesów w walce z koronawirusem. Okazuje się jednak, że odtrąbiony triumf jest przedwczesny. Wciąż bowiem notujemy stałą wartość zachorowań. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców to dwa razy więcej od Chorwacji, więcej niż w Czechach, Francji, Niemczech, Austrii, a nawet Hiszpanii czy Włoszech! Obrazuje to poniższy wykres.

Naszą kiepską, aczkolwiek polepszającą się, sytuację potwierdzają służby sanitarne Łotwy, kraju, który doskonale sobie poradził z Covid-19. Łotwa zanotowała zaledwie 1123 przypadki choroby, 30 zgonów, a w ostatnich dniach notuje się pojedyncze nowe zakażenia. Łotysze co tydzień liczą ilość zakażeń na 100 tys. mieszkańców wśród krajów Unii Europejskiej. Polska wciąż plasuje się wysoko, aczkolwiek już poza pierwszą dziesiątką najbardziej zakażonych krajów.

Według Łotyszy najgorsza sytuacja jest obecnie w Szwecji, Luksemburgu, Portugalii, Rumunii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii i w Czechach.

Wygląda jednak, że Polacy przechodzą infekcję łagodniej. Mniej pacjentów jest hospitalizowanych, mniej wymaga intensywnej terapii i przebywania w szpitalach. Skutkuje to mniejszą liczbą zgonów. To optymistyczne dane i faktycznie powinniśmy czuć się zadowoleni.