Świat

Czy Polskę, Słowenię i Węgry wesprą Hiszpania, Włochy, Portugalia i Grecja? Dworczyk: bronimy UE przed rozpadem

źródło: gov.pl

W czwartek miała miejsce telekonferencja szefów państw i rządów UE, którzy rozmawiali m.in. na temat prac nad budżetem UE na lata 2021-2017.

Premierzy Węgier, Polski i Słowenii – Viktor Orban, Mateusz Morawiecki i Janez Jansza zapowiedzieli możliwość zablokowania tych prac, ponieważ nie zgadzają się na wprowadzenie zasady powiązania wypłat funduszy europejskich z przestrzeganiem praworządności przez państwa członkowskie.

– To co robi premier Morawiecki, to walka o polską rację stanu, ale też o naszą suwerenność i o Unię Europejską – powiedział w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia szef KPRM Michał Dworczyk. – UE była tworzona wiele lat temu jako wspólnota państw, które traktowały się podmiotowo, po partnersku, które miały funkcjonować na uczciwych zasadach. Dzisiaj część krajów próbuje to zmienić, narzucać swoją wolę łamiąc traktaty. To prędzej czy później doprowadzi do rozluźnienia więzów, a może i rozpadu Unii – przestrzegł minister.

Broniąc traktatów, bronimy Unii – podsumował.

Polska i Węgry zawetowały budżet UE na lata 2021-27, w tym fundusz unijny dotyczący odbudowy gospodarek po pandemii, w proteście przeciw uzależnieniu wypłat środków unijnych od przestrzegania praworządności.

Jak pisze money.pl zawirowania wokół nowego budżetu Unii Europejskiej to nie tylko kwestia uzależnienia funduszy od praworządności, ale także subwencji dla krajów południa. Bogate kraje, nazywane czasem czterema skąpcami – Holandia, Austria, Szwecja i Dania opowiadają się za zmniejszeniem pieniędzy dla pogrążonych w trudnej sytuacji Hiszpanii, Włoch, Portugalii czy Grecji. Dziennik Rzeczpospolita stawia: czy może to doprowadzić do sojuszu krajów południa Europy z Warszawą i Budapesztem dla wypracowania kompromisowej formuły budżetu.

Źródło: PR 1. TVP Info, money.pl, Rzeczpospolita, Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *