Polska

Czy rząd wprowadzi stan wyjątkowy w Polsce? Zobacz co to może oznaczać

By Kancelaria Premiera - File:Mateusz_Morawiecki_Prezes_Rady_Ministrów.jpg, Domena publiczna

Premier Morawiecki nie wykluczył wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie naszego kraju. Na takie rozwiązanie zdecydowali się nasi sąsiedzi – Czesi i Słowacy. 

Stan wyjątkowy wiąże się z czasową utratą niektórych praw obywatelskich i wielu swobód. Poprzednio niechęć do tego rozwiązania była motywowana koniecznością przesunięcia wyborów prezydenckich. Teraz obóz rządzący nie widzi przeszkód, aby wprowadzić takie rozwiązanie, tym bardziej, że nie przegłosowano tzw. ustawy covidowej. 

Warto wiedzieć, że w czasie stanu wyjątkowego mogą być zawieszone prawa do:

swobody ruchu osobowego i towarowego na drogach publicznych, kolejach, drogach wodnych i drogach lotniczych, organizowania i przeprowadzania wszelkiego rodzaju zgromadzeń, organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi, strajków pracowniczych i innych form protestu w odniesieniu do określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach, strajków i innych niż strajki form akcji protestacyjnych rolników, akcji protestacyjnych studentów organizowanych przez studenckie samorządy, stowarzyszenia lub organizacje.

Rząd pozbyłby się wielu problemów jak np. protesty rolników czy central związkowych. 

Wprowadzenie stanu wyjątkowego powoduje także częściowe lub całkowite czasowe zawieszenie następujących praw obywatelskich: wolności osobistej, nietykalności mieszkania, wolności prasy, tajemnicy korespondencji, prawa koalicji, zgromadzania się i zawiązywania stowarzyszeń. 

Politycy i urzędnicy mieliby więc zagwarantowaną praktyczną bezkarność, aby walczyć z oponentami, którzy nie zgadzają się z prowadzonymi działaniami w czasie pandemii. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *