Świat

Czy Trump się poddał? Rozpoczął się proces przekazania władzy w USA

By Gage Skidmore - https://www.flickr.com/photos/gageskidmore/24949524510/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47319050

To chyba koniec walki Donalda Trumpa o wygranie wyborów prezydenckich. Prezydent zrobił pierwszy krok w kierunku przekazania władzy Joe Bidenowi. Decyzja w tej sprawie została przekazana na Twitterze.

Joe Biden, za zgodą Donalda Trumpa zaczął oficjalny proces przejęcia władzy w USA. Prezydent USA pomimo swojej wiary zaczyna powoli oswajać się z myślą o przegranej. Wskazywać może na to post, który opublikował dzisiejszej nocy na Twitterze.

Trump podzielił się ze światem informacją o procesie przekazania władzy. Przyznał, że pomimo swojej wiary w sukces dał zgodę General Services Administration na uruchomienie procesu przekazywania władzy Joe Bidenowi. Prezydent USA wytłumaczył, że zrobił to w najlepiej pojętym interesie kraju. Na końcu dodał, że podobne działania zlecił również swojemu zespołowi.

„Jestem pewien, że będziemy górą w walce. Jednakże, w najlepiej pojętym interesie kraju dałem Emily Murphy i jej ekipie sygnał do rozpoczęcia procesu przekazywania władzy. Mojemu zespołowi nakazałem to samo” – napisał Trump.

Prezydent USA zwrócił się również do Emily Murphy. W drugiej części wpisu postanowił podziękować szefowej General Services Administration za poświęcenie i oddanie dla kraju.

„Chciałbym przy tej okazji podziękować Emily Murphy stojącej na czele GSA (General Services Administration) za jej niezłomne oddanie i lojalność wobec naszego Kraju. Była ona obiektem napaści, gróźb i nadużyć, a ja nie chcę, by to dalej było udziałem zarówno jej samej i jej rodziny, jak i podległej jej agencji” – dodał prezydent.

Jak podaje CNN, General Services Administration poinformowała już prezydenta-elekta Joe Bidena, że administracja Trumpa jest gotowa do rozpoczęcia formalnego procesu przekazywania władzy. Emily Murphy wysłała już ludziom Bidena oficjalne pismo w tej sprawie.

Do tej pory Murphy konsekwentnie odmawiała uznania wyborczego zwycięstwa Bidena. Teraz podkreśliła że nie widzi już przeszkód, by rozpocząć proces przekazania władzy nowej administracji. Dodała, że jest to jej samodzielna decyzja.

Co ruch Trumpa oznacza dla Bidena ? Ważny krok w kierunku administracji Bidena

Pismo to formalne uznanie przez General Services Administration zwycięstwa Bidena. Przekazanie administracji pozwoli na oficjalnie rozpoczęcie przejęcia władzy , pozwalając obecnym urzędnikom agencji administracji na współpracę z zespołem Bidena i uwolnienie milionów dolarów słuzących do sfinansowania tego procesu.

Zespół Bidena nie czekał na uruchomienie formalne procesu przejęcia administracji, już wczesniej rozpoczął przygotowania do prezydentury. Już wczoraj ogłosił pierwsze nominacje dla członków swojego gabinetu.

Niemniej opóźnienie w rozpoczęciu przejmowania administracji oznaczało, że zespół Bidena był zablokowany w wielu decyzjach i ruchach. Nie mógł nawiązać kontaktu z agencjami federalnymi, ani nie mógł wydać 6,3 milionów dolarów na sfinansowanieprzejęcia władzy w Białym Domu.

Urzędnik Bidena powiedział, że najpilniejszą potrzebą było uzyskanie dostępu do danych Covid-19 i planów dystrybucji szczepionek. Poza tym zespół Bidena będzie teraz miał dostęp do dodatkowej przestrzeni biurowej wewnątrz administracji i możliwość wykorzystania zasobów federalnych do sprawdzania i badania życiorysów kandydatów mającyh byc nominowanymi na pracowników prezydenta i Białego Domu.

Źródło: Twitter, CNN, o2.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *