Świat

Czy UE uzgadnia zakaz podróżo­wania dla nie­zaszczepionych?

za: Wikipedia

Premier Słowacji Igor Matovič: Osoby niezaszczepione będą mieć ograniczone niektóre prawa. Matovič czeka na decyzję EU i sugeruje, że państwa EU prawdopodobnie uzgodnią dla niezaszczepionych zakaz podróżowania.

 – Od początku z Ministrem Zdrowia nalegaliśmy, aby szczepienia były dobrowolne. Jednak nie możemy wpaść w taką pułapkę, że wydamy miliony euro i okaże się, że w końcu zaszczepi się tylko 30 proc. obywateli. Musimy stworzyć system, żeby takiej sytuacji nie było, bo będziemy mieli epidemię przez następne dwa czy nawet pięć lat – powiedział Igor Matovič w słowackiej telewizji TA3.

– Osoby odpowiedzialne nie mogą ponosić kosztów złych decyzji ludzi nieodpowiedzialnych – dodał. 

„Mam nadzieję, że Europa znajdzie na to wyzwanie odpowiedź. Już wcześniej słyszałem deklaracje, że władze niektórych krajów europejskich nie pozwolą osobom niezaszczepionym podróżować do swoich krajów”. Matovič  zadeklarował jednocześnie, że będzie się stosował do zaleceń UE.

„Przede wszystkim zbadamy i zaszczepimy pracowników służby zdrowia, a następnie osoby najbardziej narażone, czyli osoby powyżej 65 roku życia. Potem osoby obciążone mniejszym ryzykiem”.

źródło: hlavnespravy.sk