Zdrowie

Czy wiesz, że wystarczą minuty, aby doszło do aktywowania raka skóry? Lekarka przestrzega. Warto to wiedzieć

Opalanie, skeeze z Pixabay

Zaczęły się wyjazdy na urlopy. Nad polskim morzem już sporo turystów. Przeważająca cześć z nas lubi się opalać. Wystawiamy się na ostre słońce. często bez uprzedniego nasmarowania się kremem z filtrem i bez nakrycia głowy.

Czy wiesz, że wystarczą minuty, aby doszło do aktywowania raka skóry? Nie ma czegoś takiego, jak zdrowa opalenizna. Po opalaniu struktura genetyczna skóry pozostanie uszkodzona na zawsze. Oparzenia słoneczne, nawet łagodne, wywołują zmiany skórne, które mogą powodować poważne problemy w dłuższej perspektywie – przestrzega lekarka.

Pomimo tylu ostrzeżeń, wiele osób nadal ryzykuje i nie chroni się przed słońcem. Zwraca na to uwagę studentka medycyny, która sama kiedyś popełnia te same błędy. Na bazie swojego doświadczenia i wiedzy postanowiła wszystkim przypomnieć zasady rozsądnego korzystania ze słońca. Sprawdź, czy je znasz. 

„O oparzenie słoneczne podczas słonecznego dnia nie jest wcale tak trudno, wystarczy kilkanaście minut w pełnym słońcu bez kremu z filtrem, czy koszulki i gotowe” – twierdzi pani doktor na Instagramie. „Położymy się plackiem w południe na plaży, zaśniemy i przy okazji zapomina nałożyć na siebie kremu z filtrem to… możemy się spodziewać, że po 12 godzinach przyjdą nieprzyjemne efekty – obrzęk skory, pęcherze bolesne, zawroty głowy, złe samopoczucie, gorączka, mdłości i przede wszystkim ból, który nie da się tez wyspać. Nawet taki jednorazowy incydent może mieć skutki – może wywołać raka skóry”.

Ważne zasady

  • Pamiętaj o rozsądnych godzinach spędzonych na otwartym słońcu.
  • Nie leż plackiem na słońcu od 11 do 15!
  • Zakrywaj się koszulkami, parasolem, czapką z daszkiem – to plażowa podstawa.
  • Używaj kremu z filtrem – SPF czyli sum protection factor SPF 50. Oznacza to, że oparzenia dojdzie po 50-krotnie dłuższej ekspozycji na słońce, niż bez użycia kremu z filtrem.

Skóra może spalić się w ciągu zaledwie 15 minut. W tym czasie może dojść do zatrucia słonecznego. Przez 4-7 dni mogą występować swędzenia, uczucie palenia skóry, przypominające wysypkę. Może wystąpić też obrzęk, ból głowy, gorączka, zawroty głowy, nudności, przyśpieszony puls, a nawet omdlenie. 

Zatrucie słońcem wywołuje stan za­pal­ny. Opa­rze­nia po­wo­du­ją ogól­no­ustro­jo­wy stan za­pal­ny nie tyl­ko na skó­rze, ale i w ca­łym or­ga­ni­zmie. Jeśli występują takie objawy, należy niezwłocznie głosić się do dermatologa, który jest w stanie zapewnić leczenie, zapobiegające wystąpienia raka skóry.

źródło:radiozet