Duchowość

Dementujemy fake news o słowach Franciszka. Czy papież chce legalizacji związków homoseksualnych?

By Mondarte - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Kolejne słowa wyrwane z kontekstu i kolejna wielka fala hejtu, która wylała się na Ojca Świętego z ust zatroskanych katolików. Co naprawdę powiedział papież?

“To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. Oni mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi” – to najbardziej zbliżone do oryginału tłumaczenie papieskiej wypowiedzi nt. osób homoseksualnych z dokumentalnego filmu Jewgienija Afiniejewskiego pt. “Francesco”, która wywołała kontrowersje i serię komentarzy w mediach na całym świecie – wyjaśnia Katolicka Agencja Informacyjna. 

„Sformułowanie “convivencia civil”, które wzbudziło najwięcej emocji i jest obecnie najszerzej komentowane w kontekście całego papieskiego wystąpienia, najbardziej odpowiada polskiemu sformułowaniu “wspólnego pożycia”. Nie odnoszą się one do “związków partnerskich”, jak komentują to niektóre media, które w języku hiszpańskim określane są, jako “unión civil” lub w podobnej formie: “unión registrada” – pisze KAI.

Całość wypowiedzi papieskiej można więc przetłumaczyć w następujący sposób:

“Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie; są dziećmi Boga; mają prawo do rodziny. Nikogo nie można wyrzucić z rodziny, ani sprawić, by jego życie było z tego powodu niemożliwe. To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi”. 

Nie zmienia to faktu, że jest to wyrwana z kontekstu wypowiedź Franciszka, pochodząca z wywiadu, jakiego Ojciec Święty udzielił reżyserowi Jewgienijowi Afiniejewskiemu. 

Wspólne pożycie nie przybiera więc związku formalnego, lecz jest stwierdzeniem faktycznej relacji. Nie jest to więc głos za związkami partnerskimi czy legalizacją par tej samej płci, lecz raczej wyjście do osób żyjących w takich związkach, towarzyszenie tego typu osobom, które faktycznie żyją na peryferiach emocjonalnych. 

Co rzeczywiście sądzi na temat LGBT papież Franciszek? „Jest to destrukcyjne roszczenie wymierzone w Boży plan. Nie chodzi tu o zwykłą ustawę, ale raczej o knowania ojca kłamstwa, który szuka sposobów, by zamieszać i oszukać dzieci Boga” – powiedział komentując legalizację małżeństw homoseksualnych w Argentynie w 2010 r. 

Jeszcze mocniej krytykował także ideologię gender. „Jednym z głównych przejawów zła we współczesnym świecie jest ideologia gender” – powiedział Franciszek w książkowym wywiadzie o Janie Pawle II, cytowany przez Vatican News w lutym 2020 r. 

Według Ojca Świętego ideologia ta chce zniszczyć u korzeni stwórczy zamysł Boga dla każdego z nas, sprawić, aby wszystko było jednolite, neutralne. Jest to atak na różnorodność, na kreatywność Boga, na mężczyznę i kobietę – powiedział, dodając, że chodzi tu o ideologię, która nie liczy się z rzeczywistością, z prawdziwą różnorodnością osób, z niepowtarzalnym i wyjątkowym charakterem każdego z nas.

 „Gender natomiast przejawia się jako idea, którą chce się narzucić rzeczywistości i to w sposób podstępny. Usiłuje ona podkopać fundamenty ludzkości we wszystkich środowiskach i na wszystkich szczeblach edukacji, staje się dyktatem kulturowym, który jest narzucany przez niektóre państwa jako jedyna możliwa droga kultury, do której trzeba się dostosować” – pisał Vatican News. 

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna, Vatican News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *