Informacje

Demonstracje Strajku Kobiet w wielu miastach Polski

„W 102. rocznicę naszej niepodległości idziemy w imię nas wszystkich – my, wnuczki tych, które wystukały sobie tę niepodległość parasolkami. W imię solidarności, którą możemy i chcemy się podzielić” – dodali w wydarzeniu opublikowanym na Facebooku organizatorzy.

Zgromadzeni nazwę ronda Dmowskiego przykryli tabliczką z „Rondo Praw Kobiet”.

W kilkudziesięciu miastach Polski m.in. w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu po południu są zaplanowane protesty kobiet. W miejscach zbiórki gromadzą się już demonstrujący. Protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji odbywają się w 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.
Na rondzie Dmowskiego w Warszawie zaczęli się już gromadzić uczestnicy strajku, którzy na ubraniach, maseczkach i transparentach mają czerwone błyskawice. Uczestnicy demonstracji mają ze sobą również transparenty z hasłami, takimi jak „Każda wolna Polka to dla PiS-u demolka”, „Wywalczyłyśmy prawa wyborcze, wywalczymy prawa pracownicze”. Słychać okrzyki „Je.. PiS!”. Protestujących wspierają motocykliści i kierowcy samochodów, którzy okleili pojazdy logo „Strajku Kobiet”. Na miejscu są siły policji. Funkcjonariusze informują zgromadzonych, że zgromadzenie nie zostało zgłoszone i proszą o rozejście się.

Jak poinformowali w mediach społecznościowych organizatorzy, demonstracja związana jest z 102. rocznicą uzyskania praw wyborczych przez kobiety. „Nie po to wywalczyłyśmy sobie ponad wiek temu prawa obywatelskie, by teraz pozwalać rządzącym odbierać sobie prawa człowieka” – podkreślili organizatorzy strajku.

W Łodzi protestujący mają pojawić się przed Komendą Wojewódzką Policji, gdzie będą protestowali przeciwko brutalności funkcjonariuszy. Idą z napisami „Nie jestem twoim wrogiem”. Przypominają, że w 1918 roku sufrażystki były w podobny sposób traktowane przez służby porządkowe, ale nie poddały się i wywalczyły w końcu prawa wyborcze.

Z kolei demonstrujący we Wrocławiu mają ze sobą nie tylko transparenty, ale również znicze.

Źródło:Polsatnews/tvpinfo