Polska

Trwa demontaż mostu pontonowego w Warszawie. Ścieki z „Czajki” znów płyną do Wisły!

Most pontonowy Źródło: Twitter

Trwa demontaż tymczasowego rurociągu, którym z lewobrzeżnej Warszawy odprowadzano ścieki do oczyszczalni „Czajka”. MPWiK zrzuca ponad 3 m sześc. na sekundę nieczystości do Wisły.

„Demontaż rurociągów na moście pontonowym (przez Wisłę – PAP) przebiega zgodnie z wyznaczonym przez Wojsko Polskie harmonogramem” — napisał w czwartek na Twittrze rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marek Smółka.

MPWiK „przypomina, że most pontonowy, na którym jest ułożony zastępczy rurociąg do przesyłu ścieków, to przeprawa tymczasowa. Tak jak Spółka informowała na początku awarii, jego działanie w ogromnym stopniu zależy od warunków atmosferycznych i hydrologicznych” – czytamy w informacji prasowej.

Natomiast rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel poinformował, że według danych z czwartkowego poranka MPWiK zrzucał 3,2 m sześc. na sekundę nieoczyszczonych ścieków do rzeki. W środę wojsko podjęło decyzję o tymczasowym demontażu mostu pontonowego, na którym ułożony był tymczasowy rurociąg. Przyczyną jest rosnący poziom wody w Wiśle. 

Jak wynika z informacji przekazanych przez Wojsko Polskie szczególne zagrożenie dla mostu stanowią prędkość nurtu rzeki oraz niesione przez nią drzewa czy konary, spływające m.in. z pól i terenów nadbrzeżnych (…) „Po przejściu fali wezbraniowej natychmiast we współpracy z Wojskiem przystąpimy do ponownego montażu rur na moście pontonowym” – informuje wojsko.

Na razie nie wiadomo jak długo ścieki będą spływać do Wisły, ale potrwa to zapewne kilka dni.

Źródło: tvp.info