Diety

Sirtfood idealna na lato: odmładza i odchudza. Na czym polega dieta, dzięki której schudła Adele?

Obraz Monika Baechler z Pixabay

Mimo że autorzy podkreślają, iż na diecie sirtfood kalorie są nieważne, pierwszy etap diety zakłada duże restrykcje. Dietę rozpoczyna się od stosowania przez trzy dni jadłospisu dostarczającego 1000 kcal. Zawiera on trzy zielone koktajle, które można przygotować z jarmużu, selera, rukoli, pietruszki, zielonej herbaty i cytryny, a także jeden pełny posiłek proponowany przez autorów książki.

Obraz marijana1 z Pixabay 

W kolejnych czterech dniach jadłospis ma 1500 kcal i składa się z dwóch koktajli i dwóch posiłków bogatych w sirtfood dziennie. Przez pierwszy tydzień można schudnąć trzy kilogramy.

Inni dietetycy są jednak sceptycznie nastawieni do wyniku doświadczenia, ponieważ utrata tkanki tłuszczowej to długotrwały proces, a zmniejszenie jej zawartości w organizmie o 3 kg w tak krótkim czasie jest praktycznie nierealne. Sugerują oni, że utrata masy ciała w dużej mierze wynikała z utraty glikogenu i powiązanej z nim wody. 

Drugi etap diety trwa 14 dni, w których codziennie zjada się trzy posiłki i wypija jeden koktajl. Po tym etapie nie stosuje się już konkretnego planu żywieniowego, a jedynie dba o to, żeby zjadać jak najwięcej produktów z grupy sirtfood.

Podczas stosowania diety ostatni posiłek powinno się zjadać do godziny 19, a przerwy między posiłkami nie powinny wynosić mniej niż 1,5 godziny. Należy przy tym zrezygnować z produktów powszechnie uważanych za niezdrowe: sklepowych słodyczy, żywności fast-food, produktów instant i przetworów z białej mąki.

Niestety dotychczas przeprowadzono niewiele badań, które mogłyby potwierdzić odchudzające działanie sirtuin, a wszystkie wykonano na myszach, drożdżach lub ludzkich komórkach macierzystych. Jak mówią dietetycy zastosowanie diety 1000 kcal i 1500 kcal przez osoby ćwiczące zawsze doprowadzi do spadku wagi i efekt jest głównie zasługą redukcji kaloryczności, a nie jedzenia produktów sirtfood. Niemniej furorę robią doniesienie dotyczące odchudzających się na tej diecie celebrytów.

Dieta gwiazd

Największy rozgłos nadała jej brytyjska piosenkarka Adele. O nowej figurze i posągowym wyglądzie piosenkarki rozpisywały się media lifestylowe na całym świecie. Adele schudła na diecie Sirt 50 kilogramów!

Wśród polskich celebrytek ten sposób odżywiania wybrały m.in Jessica Mercedes czy Daria Widawska.

Aktorka zwraca uwagę, że ostatnie miesiące nie sprzyjały utrzymaniu zgrabnej sylwetki. Kwarantanna spowodowała, że znaczna część społeczeństwa zaniedbała regularne treningi i ćwiczenia. Widawska przyznaje, że nadmiar wolnego czasu zdarzało jej się spędzać w kuchni na podjadaniu. Jest to jednak przeszłość, ponieważ od pewnego czasu bardzo restrykcyjnie podchodzi do swoich posiłków.

– Zadziałałam szybko. Jednak w moim przypadku to nie jest takie proste, że zadecyduję o schudnięciu i natychmiast tracę na wadze. Muszę się trochę bardziej wysilić. Postanowiłam przejść na dietę sirtfood. Tracę kilogramy i bardzo dobrze się z tym czuję. Udało się Adele, więc ja też jestem dobrej myśli – mówi Daria Widawska.  

Aktorka nie chce zdradzić, ile kilogramów dzieli ją od celu, który sobie wyznaczyła. Przyznaje jednak, że kluczem do sukcesu jej systematyczność i konsekwencja. Dzięki wytrwałości Widawska obserwuje, jak jej ciało staje się smuklejsze i silniejsze. Widoczne zmiany dodatkowo motywują ją do działania i wywołują uśmiech na jej twarzy.

Kiedy jest się na diecie, nawet najmniejszy efekt cieszy. Każde pół kilo w dół jest ogromnym zwycięstwem, a 100 gramów w górę wielką przegraną. Widzę, jak z dnia na dzień gramy, dekagramy i kilogramy maleją, to sprawia mi ogromną radość i daje siły. Mam wymarzoną wagę, do której dążę – mówi artystka.

Daria Widawska, aktorka, fot. Newseria Lifestyle

Źródła: poradnikzdrowie.pl, polki.pl, Newseria Lifestyle