Świat

Do więzienia na 6 lat za nowe przestępstwo – homotransfobię. Projekt jest w parlamencie

Obraz lauramba z Pixabay

Do włoskiego parlamentu trafił projekt ustawy zakazującej dyskryminacji LGBT. Pomysłodawcą i autorem projektu jest aktywista LGBT i poseł współrządzącej lewicowej Partii Demokratycznej Alessandro Zan. Jego pomysł przewiduje wprowadzenie kar w wysokości do 6 lat więzienia za przemoc wobec homoseksualistów oraz do półtora roku więzienia i karę pieniężną do 6 tysięcy Euro za dyskryminację. Zakłada również wprowadzenie do szkół specjalnych lekcji „antydyskryminacyjnych”.

W niedzielę w całych Włoszech doszło do licznych pikiet i protestów przeciwników tego projektu. Największe miay miejsc w Weronie, Pescarze, Piacenzie i Reggio Calabria. Ich uczestnicy maszerowali pod hasłami „Nie dla prawa zabijającego wolność” oraz „Pozostańmy wolni”.

Odbyły się również protesty zwolenników tej ustawy. Główna miała miejsce przed rzymskim Panteonem.

Projekt ustawy nie spodobał się włoskiej prawicy. Twierdzą, że pod szczytnymi hasłami walki z dyskryminacją wprowadza on de facto cenzurę. Ich zdaniem zapisy nowej ustawy wprowadzające nowe przestępstwo – homotransfobię – są bowiem na tyle mało konkretne, że do więzienia będzie można trafić za jakąkolwiek krytykę ideologii i środowisk LGBT. Skrytykował go również kościół katolicki.

Źródło: PAP